اگر شما هم قصد خرید یک لپ تاپ دانش آموزی ، لپ تاپ دانشجویی یا حتی یک لپ تاپ گیمینگ و گرافیکی دارید، بزرگترین چالش برای شما انتخاب CPU مناسب هست. برای کمک و آشنایی شما می‌خواهیم مختصری به معرفی انواع CPU اینتل بپردازیم.

نقش CPU

CPU یا پردازنده مرکزی را بسیاری از کارشناسان به عنوان مغز کامپیوتر تلقی می‎‌کنند. این تشابه بیشتر به خاطر این است که کنترل و محاسبات و ارتباط بین سایر قطعات توسط CPU کنترل می‌شود و تقریبا همان کاری که مغز انسان انجام می‌دهد نقش آن را CPU در کامپیوتر به عهده دارد.

 

شرکت های تولید کننده CPU

در حال حاضر سه شرکت برای کامپیوترهای شخصی پردازنده یا همان CPU را تولید می‌کنند. این سه شرکت عبارتند از intel و AMD و Apple، که رقابت بسیار سرسختانه و نفس گیری با هم دارند. در بین این سه شرکت فقط شرکت اپل هست که پردازنده های خود را فقط در محصولات اپل بکار می‌گیرد و غیر از آن در هیچ برندی نمی‌توانید پردازنده اپل را مشاهده کنید.

بین این سه شرکت تولید کننده تراشه رقابت اساسی ین دو شرکت AMD و intel است. هر دو این شرکت ها برای بسیاری از حوزه های تکنولوژی تراشه یا پردازنده تولید می‌کنند و همواره رقیب خود را با تولید محصول جدید به چالش می‌کشند. ولی در این بین ما قصد داریم به معرفی انواع پردازنده یا همان CPUهای اینتل بپردازیم.

 

معیارهای سنجش قدرت CPU

بطور کلی قدرت CPU  به چندین معیار بستگی دارد که مهمترین آنها عبارتند از:

 1. تعداد هسته بیشتر
 2. تعداد رشته یا هسته مجازی
 3. فرکانس CPU  بالاتر
 4.  حافظه کش بیشتر
 5. توان طراحی حرارتی (TDP)
 6. فناوری  Turbo Boost 2.0
 7. فناوری  Hyper-Threading

در بسیاری از مواقع هرچه مقدار این اعداد بالاتر باشد بیانگر قدرت پردازش بیشتر CPU هست.

 

انواع پردازنده های اینتل

اینتل 7 نوع پردازنده تولید می کند و چند مدل از آن مورد مصرف کامپیوترهای خانگی و لپ تاپ ها هستند.

 • Intel® Celeron® Processor
 • Intel® Pentium® Processor
 • Intel® Core™ Processors
 • Intel® Xeon® Processors
 • Intel® Xeon Phi™ Processors
 • Intel® Itanium® Processor
 • Intel Atom® Processor
 • Intel® Quark™ SoC

ولی 4 مورد اول در کامپیوتر و لپ تاپ ها استفاده میگردد و بقیه یا درتولید تبلت و موبایل و NetBook استفاده می شوند (مانند Intel Atom ) و یا در سیستم های فوق سنگین صنعتی و ورک استیشن مصرف دارند.

نکته: CPU  های کامپیوتر رومیزی با نام Desktop  و CPUهای لپ تاپ با نام Mobile شناخته میشوند.

 

اکنون به بررسی انواع  CPUنسل جدید لپ‌تاپ میپردازیم .

Celeron :

این پردازنده ها از نوع کم مصرف هستند و بیشتر 2 هسته و چهار مگابایت کش دارند از آنها به عنوان Dual Core  نام برده میشود. مانند N4000 و N4020

موارد استفاده این پردازنده ها بیشتر در لپ تاپ های اقتصادی و لپ تاپ های دانش آموری است. پردازنده های سری سلرون قدرت محاسبات بالایی ندارند ولی با این وجود برای اجرای نرم افزارهای آفیس و نرم افزارهایی مانند شاد و اسکای روم و وبگردی و تماشای فیلم قدرت مناسبی دارند.

Pentium :

پنتیوم ها هم کم مصرفند و خود به دو گروه Pentium Silver و Pentium Gold تقسیم می‌شود که بیشتر این مدل CPU ها 4 هسته و 4 مگابایت کش دارند و با نام Quad Core شناخته می‌شود تفاوت بین سری گلد و سیلور در فرکانس پایه آنهاست . مانند N5000 و N5030

پردازنده های پنتیوم از پردازنده های سلرون قویتر هستند و از این جهت بیشتر در لپ تاپ های حسابداری و لپ تاپ های کاربری عمومی استفاده می‌شود. این پردازنده علاوه بر اجرای بسیاری از نرم افزار های حسابداری و آفیس و از عهده اجرای نرم افزارهای ویرایش عکس مانند  ایلاستریتور و فتوشاپ بر می آید.

Intel Core :

این سری خود به 4 گروه بزرگ تقسیم میشوند به ترتیب i3, i5, i7, i9 .تا کنون 11 نسل از این پردازنده تولید شده اند. هرچه نسل بالاتر باشد به معنی تکنولوژی و معماری جدیدتر و همینطور سرعت پردازش بالاتر است. بطور مثال یک پردازنده Core i3 از نسل جدید قویتر از Core i7 چند نسل قبل از خود می باشد.

 

نکته مهم دیگر اینکه i3 به معنی 3 هسته یا i7  به معنی 7 هسته نیست !!!!.

 

CPU های جدید Core i ها ، از طریق تکنولوژی Hyper-Threading (ساخت هسته مجازی)، سرعت را افزایش می‌دهند. به عبارت دیگر یک هسته فیزیکی می‌تواند تا به عنوان دو هسته مجازی عمل کند و بنابراین می‌تواند وظایف متعددی را به طور همزمان انجام دهد بدون فعال کردن هسته فیزیکی دوم .

Core i3 :

این سری بیشتر دارای 2 هسته فیزیکی می‌باشند که هر هسته دو رشته تا تِرِد(Therad) می‌سازد که به واسطه همین رشته، عملکرد هر هسته به مانند دو هسته مجازی می‌شود. کش این پردازنده ها غالبا  4 یا 6 مگابایت میباشد.

پردازنده های Core i3 از پردازنده های Pentium و Celeron قویتر هستند، به همین خاطر بیشتر در لپ تاپ های پایین رده به بالا استفاده می‌شود. با یک لپ تاپ که پردازنده i3 دارد میتوان طیف وسیعی از نرم افزارهای محاسباتی و پردازنده محور را اجرا کرد.

Core i5 :

این سری بیشتر دارای 4 هسته فیزیکی و 8 تِرِد( هسته مجازی) هستند و در بیشتر مواقع کش Core i5ها  6 یا  8 مگابایت می‌باشد.

پردازنده های Core i5 جزو CPUهای میان رده محسوب می‌شود. این پردازنده ها در لپ تاپ ها یا پسوند U دارند یا پسوند H دارند که پردازنده های U از H ضعیفتر هستند. پردازنده هایی که پسوند U را دارند(مانند Core i5 10310U) نسبت به پردازنده هایی که پسوند H دارند (مانند Core i5 10300H) مصرف برق کمتری دارند و به همین میزان سرعت و قدرت پردازش کمتری دارند.

لپ تاپ هایی که پردازنده i5 دارند جزو دستگاه های میان رده به حساب می‌آیند. از این رو بیشتر دانشجویان رشته های غیر گرافیکی و کاربران نیمه حرفه ای این نوع CPU را ترجیح می‌دهند.

Core i7 :

این پردازنده ها جزو پردازنده های بسیار قوی هستند که 4 یا 6 یا 8 هسته فیزیکی دارند که با تکنولوژی Hyper-Threading به 8 یا 12 یا 16 هسته تبدیل می‌شوند. در بیشتر پردازنده های لپ تاپی، کش Core i7 ها 8 یا 12 یا 16 مگابایت می‌باشند.

CPUهای لپ تاپی Core i7 هم مانند Core i5 ها دارای دو نوع هستند. پردازنده های سری U و H که هر دو جزو پردازنده های رده بالا به حساب می‌آیند. اما با این وجود پردازنده های سری H قدرت پردازش بیشتری نسبت به سری U دارند. CPU های سری H بیشتر در لپ تاپ های گیمینگ و گرافیکی استفاده می‌شود.

Core i9 :

قویترین CPU های اینتل از نوع Core i می باشند .این سری 8 هسته فیزیکی و 16  هسته مجازی دارند . کش این نوع از پردازنده ها 16 مگابایت هستند .

این مدل نهایی ترین قدرت پردازش را در سری پردازنده های کامپیوتری و لپ تاپی دارد. از این رو بیشتر در دستگاه هایی با پردازش های بسیار سنگین مانند سرورها و ورک استیشن ها استفاده می‌شود.

شاید برایتان مفید باشد: تشخیص نسل و قدرت پردازنده های Intel از طریق نام و کد آن

Xeon :

پردازنده های Xeon با هدف پردازش در سرور ها و دیتا سنترها و ورک استیشن  ساخته شده اند. این نوع پردازنده ها خود به سه گروه Xeon® E  و  Xeon® W و Xeon® D تقسیم میشوند . این نوع پردازنده ها از نظر تعداد هسته و فرکانس و کش از پردازنده های Core i بالاتر هستند .

 

در این مقاله سعی شد آشنایی مختصری با پردازنده های اینتل داشته باشیم و تفاوت بین CPU های اینتل را بررسی کنیم. با این وجود اگر سوالی در مورد انتخاب پردازنده مناسب برای فعالیت خود داشتید ، میتوانید با مشوران ما تماس بگیرید

راههای ارتباطی با مشاوران ما از طریق پیام رسا سایت یا صفحه ithome.ir@ در تینستاگرام و یا شماره مستقیم 021-66455030