int(15873)
021-58426 مشاوره رایگان
آی تی هوم / اخبار آی تی / اطلاعاتی درباره نسل آینده کارت گرافیکهای Nvidia

اطلاعاتی درباره نسل آینده کارت گرافیکهای Nvidia

نویسنده: جواد حسنخانی
120 بازدید 4 دقیقه

Nvidia همواره جزو بهترین و نوآور ترین شرکت های تولیدکننده فناوری های تصویری در دنیا بشمار می‌آید. در بحث تولید پردازنده های گرافیکی Nvidia همواره عملکردی شگفت انگیز از خود به نمایش گذاشته است. بسیاری از گیمرها و کاربران workstation ها از جدیدترین کارت گرافیک Nvidia استفاده می کنند. دلیل این امر این است که ثابت شده است که این GPUها در زیر بار سنگین کارایی و عملکرد خوبی از خود نشان می‌دهند.

یکی از کارت گرافیک های Nvidia که عملکرد خوبی داشته و دارد مدل RTX 4000 است که از پلت فرم RTX پشتیبانی می کند. این کارت گرافیک بهترین عملکرد را در PCI-e تک اسلات ارائه داده است. حافظه این پردازنده گرافیکی ۸ گیگابایت ، و دارای ۲،۳۰۴ هسته پردازشی موازی می‌باشد.

RTX40

انویدیا قصد دارد در نسل جدید پردازنده های RTX خود از معماری Ada Lovelace بهره ببرد تا بتواند موفقیت عملکرد سری RTX 4000 را در نسل جدید نیز تکرار کند. اگر این جهش معماری مانند جهش از ماکسول به پاسکال باشد می توان مطمئن بود ، سری GeForce RTX 40 یک مجموعه قدرتمند خواهد بود.

نسل جدید RTX40 که با نام “Ada Lovelace” شناخته می‌شود ممکن است از ریز تراشه های ۵ نانومتری شرکت TSMC استفاده کند. اما برخی گمانه زنی ها وجود دارد که ممکن است انویدیا از ترانزیستورهای ۸ نانومتری Samsungنیز استفاده کند.

در مقایسه کارآئی و عملکرد کارت گرافیکهای نسل جدید، گفته می شود که پردازنده های گرافیکی RTX40 تا ۱۵ درصد کارآمدتر هستند. زیرا قرار است انویدیا از تکنولوژی جدید GDDR6 در آن استفاده ‌کند. این تکنولوژی جدید GDDR6 قدرت بیشتر را برای کامپیوترهای شخصی و سیستم های VR فراهم می کند.

TDP سری RTX 40 از بیش از ۴۰۰ وات خواهد بود که مشابه RTX 3090 Super است. اما بر خلاف ۳۰۹۰ ،Ada Lovelace از ۱۸۴۳۲ هسته CUDA بهره خواهد برد که ۷۹۳۹ هسته بیشتر از RTX 3090 است.

rtx40

تاریخ انتشار این کارت گرافیک هنوز مشخص نیست. به ادعای بسیاری از منابع ، انویدیا Lovelace را تا سال ۲۰۲۲ منتشر خواهد کرد که زودتر از آن چیزی است که تصور می شود. اما برخی دیگر از گمانه زنی ها بر این است که ، Nvidia به دلیل کمبود GPU و محافظه کار بودن در مورد محصولات جدید ، ممکن است این GPU را پایان سال ۲۰۲۲ عرضه کند.

به دلیل کمبود تراشه و بی ثباتی بازار GPU ، تعیین قیمت برای سری جدید RTX 40 بسیار دشوار است. معمولاً Nvidia پردازنده های گرافیکی خود را بین ۵۰۰ تا ۱۵۰۰ دلار قیمت گذاری میکند. در حال حاضر RTX 3070 با ۴۹۹ دلار و RTX 3090 با قیمت ۱۵۰۰ دلار فروخته می‌شوند. گفته می شود سری ۴۰ جدید بیشتر به قیمت ۳۰۹۰ RTX متمایل خواهد بود یعنی ۱۵۰۰ دلار.

اگر همه این شایعات درست باشد شاهد یک هیولای پر قدرت خواهیم بود. امیدواریم Nvidia بتواند با ارائه نسل جدید خود کمک بیشتری به گرافیست ها ، طراحان ، گیمر ها و تولید کنندگان محتوا و رندر گیری بکند.

دیدگاه