اینتل برای اولین بار در سال 2008 با معرفی معماری Nehalem، توانست پردازنده‌های سری Core i را با نام Core i3 وارد بازار کند و پس از آن به دلیل استقبال کاربران از این معماری جدید، در سری‌های Core i5، Core i7 و به تازگی Core i9 که پرچم‌دار (Core i9) این سری از پردازنده‌های اینتل است را وارد عرصه رقابت کند. در این مقاله صفر تا صد پردازنده Core i3 اینتل را بررسی کنیم و در مورد نسل های متفاوت آن صحبت کنیم همچنین اطلاعات تکمیلی در مورد این سری پردازنده ها را در اختیار شما قرار دهیم. پس اگر شما از علاقمندان به دنیای تکنولوژی و سخت افزار هستید مطالعه این مقاله می تواند برای شما بسیار مفید باشد.

 

موارد مهم در انتخاب cpu

پرده برداری از یک اشتباه!

در ابتدا لازم دانستیم یک مشکل همگانی را برای شما حل کنیم. پردازنده‌های سری Core i3، Core i5، Core i7 و در آخر Core i9 عددهای 3،5،7 و 9 هیچ ارتباطی به تعداد هسته آن ندارد ولی اکثرا این را مدنظر قرار می‌دهند که برای مثال در Core i3 عدد 3 به تعداد هسته آن اشاره دارد و این سری از پردازنده سه هسته‌ای است، در حالی که این سری از پردازنده‌ها دو یا چهار هسته‌ای بوده و این برداشت کاملا اشتباه است.

اینجا می تونی در مورد پردازنده core i7 کلی اطلاعات بدست بیاری!

پرده برداری از یک اشتباه کمی هوشمندانه‌تر!

برخی نیز به این صورت برداشت می‌کنند که اگر عدد مقابل Core i را منهای 1 کنند، تعداد هسته به دست می‌آید، مثلا در Core i7 اگر 7 را منهای 1 کنند، حاصل عملیات که 6 می‌باشد نشان‌دهنده تعداد هسته آن می‌باشد که این مورد نیز اشتباه است.

بررسی جامع انواع سی پی یو Core i3

فناوری و عملکرد Threading

فناوری Threading یکی از مهم‌ترین تغییرات در پردازنده‌های این شرکت است. در گذشته هر هسته توانایی اجرای یک فعالیت را داشت ولی امروزه هر هسته می‌تواند به جای 1 فعالیت، 2 فعالیت را برای شما انجام دهد. این فناوری در بیش‌تر پردازنده‌های این دسته اضافه شده است به صورتی که حتی پردازنده‌های Core i3 که اولین سری از معماری جدید اینتل محسوب می‌شود نیز، با وجود دو هسته‌ای بودن، توانایی اجرای 4 فعالیت دارد.

توربو بوست (Turbo Boost)

این فناوری در شرکت اینتل در سال 2008 تحت عنوان سریع‌ترین پردازنده روی زمین منتشر شد که باعث افزایش سرعت پردازنده می‌شود. این فرایند به این صورت است که سیستم در هنگام انجام کارهای سبک و یا هنگام بی‌کاری سیستم انرژی کم‌تری مصرف کرده و فرکانس کمتر کار کند در نتیجه بیش‌تر انرژی را صرف کاری‌های مهم و با محاسبات پیچیده ‌کند. سری پردازنده‌های core i3 امکان توربو بوست را ندارند و این فناوری در سری‌های Core i5 و Core i7 حضور دارد و به همین دلیل کسانی که از نرم افزارهای ویرایش ویدئو، گیم و گرافیک استفاده می‌کنند این سری از پردازنده پیشنهاد نمی‌شود.

یک داستان کوتاه از انواع نسل‌ها در Core i3

هر سال اینتل، فناوری پردازنده‌های خود را به روز رسانی کرده و آن‌ها را تحت عنوان نسل نام گذاری می‌کند. تاکنون 11 نسل از آن معرفی شده است.
نکته: در سری core i3، نسل 9 برای کامپیوتر خانگی تولید شده و برای لپ تاپ نسل 9 وجود ندارد.قبل از این که به سراغ بررسی نسل های پردازنده core برویم بهتر است شما را با واژه ی TDP آشنا کنیم.TDP به معنای مقدار گرمای تولید شده توسط سی پی یو برای انجام فعالیت‌های مختلف بوده که هر چه فعالیت سینگین‌تر باشد، TDP آن بیش‌تر است.

نسل اول Core i3

نسل اول Core i3، دو هسته‌ای بوده، کش آن‌ بین 3 و 4 مگابایت متغیر بوده و TDP آن به صورت 73-18 وات می‌باشد.

نسل دوم Core i3

در تاریخ 20 ژانویه 2011 منتشر شده است.
دو هسته‌ای بوده و حافظه‌کش آن 3 مگابایت است. TDP آن بین 65-17 وات متغیر است.

نسل سوم Core i3

دو هسته‌ای می‌باشند و حافظه کش آن‌ها 3 مگابایت است و TDP 13-55 وات می‌باشد.

نسل چهارم Core i3

دو هسته‌ای هستند و حافظه‌کش اغلب آن‌ها 3 مگابایت است ولی 4 مگابایتی نیز در میان آن‌ها یافت می‌شود. TDP آن 54-11.5 بوده و لیتوگرافی آن 22 نانومتر است.

نسل پنجم Core i3

دو هسته‌ای هستند و حافظه‌کش آن 3 مگابایت بوده، TDP 15 یا 26 وات است. لیتوگرافی آن 14 نانومتر است.

نسل ششم Core i3

2 هسته‌ای بوده و 4 هسته مجازی دارد. حافظه‌کش آن 3 یا 4 مگابایت است و TDP آن حدودا بین 54-15 مگابایت بوده و لیتوگرافی آن 14 نانومتر است.

نسل هفتم Core i3

بین دو هسته‌ای بوده و 4 هسته مجازی دارد. حافظه‌کش آن 3 مگابایت است. TDP آن حدودا بین 35 وات است.

نسل هشتم Core i3

دو هسته‌ای بوده و 4 هسته مجازی دارد. حافظه‌کش آن 6 مگابایت است. TDP آن حدودا بین 45 وات است.

نسل نهم Core i3

فرکانس آن 2.1 گیگاهرتز بوده و حافظه‌کش آن 4 مگابایت است و TDP در کم‌ترین حالت 10 و در بیش‌ترین حالت 25 وات است.

نسل دهم Core i3

دو هسته‌ای بوده و 4 هسته مجازی دارد. فرکانس آن 1.1 یا 1.2 گیگابایت می‌باشد. حافظه‌کش آن 4 مگابایت بوده TDP آن در کم‌ترین حالت 13 و در بیش‌ترین حالت 25 وات است.

چند نمونه از CPU نسل دهم Core i3

 مشخصات کلی Core i3-10110U

عنوان مدل
تعداد هسته 2 هسته
نسل 10
فرکانس 4.10 گیگاهرتز
حافظه کش 4 مگابایت
کارت گرافیک UHD Graphics
لیتوگرافی 14 نانومتر

مشخصات کلی Core i3-1005G1

عنوان مدل
تعداد هسته 2 هسته
نسل 10
فرکانس 3.40 گیگاهرتز
حافظه کش 4 مگابایت
کارت گرافیک UHD Graphics
لیتوگرافی 10 نانومتر

سی پی های ذکر شده در بالا یکی از پرطرفدار ترین سی پی های سری i3 هستند و طرفداران بسیار زیادی نیز دارند. به صورت کلی چون لپ تاپ های این سری از قیمت پایین تری برخوردار هستند افراد ترجیح می‌دهد یک سی پی یو قدرتمند از این سری را با قیمت مناسب تهیه کنند.  سی پی های نسل 10 در i3 می‌توان گزینه خوبی برای خرید در لپ تاپ در این دسته باشند.

نسل یازدهم Core i3

نسل 11 همان طور که انتظار می‌رفت نسبت به نسل‌های قبلی خودش پیشرفت چشم‌گیری داشته و از سری Core i5 و Core i7 با نسل‌های پایین‌تر سبقت گرفته است و کاربران زیادی را تحت تاثیر خود قرار داده است. سی پی یو نسل یازدهم i3 در حال حاضر اخرین نسخه از این سری سی پی یو است . اگر شما تازه قصد خرید این سری از پی پی یو را دارید، سعی کنید نسل یازدهم آن را خریداری کنید تا بتوانید از حداکثر توانایی و آخرین تکنولوژی به کار رفته در core i3 بهرمند شوید.

لپ تاپ دارای سی پی یو Core i3

مشخصات کلی  Core i3-1115G4

عنوان مدل
تعداد هسته 2 هسته
نسل 11
فرکانس 4.10 گیگاهرتز
حافظه کش 6 مگابایت
کارت گرافیک UHD Graphics

سی پی یو  i3-1115G4  دو هسته‌ای بوده و در حال حاضر تنها سی پی یو سری Core i3 است که در لپ تاپ های ایسوس و لنوو استفاده می‌شود. این نسل از Core i3، جدیدترین نسل از این سری بوده و از نسل هفتم Core i5 و نسل چهار یا پنج Core i7 قوی‌تر است. حافظه کش آن 6 مگابایت بوده و در رده کش متوسط قرار می‌گیرد.

مقایسه کلی نسل‌های Core i3

با توجه به نمودار زیر نسل ششم و هفتم دیگر پایین ترین سی پی های نسل i3 موجود در لپ تاپ های موجود در بازار است. این نسل ها از تکنولوژی پایین تری نسبت به نسل های جدید خود برخوردار هستند. نسل هشتم سی پی یو i3 نسبت به دو نسل قبلی خود آپدیت قوی داشته و تکنولوژی متوسطی دارد. سی پی های core i3 نسل نهم ندارد و بعد از نسل هشتم وارد نسل دهم از این سری سی پی یو می‌شود. تکنولوژی به کار رفته در نسل یازدهم core i3 واقعا باعث پیشرفت چشم گیری در کاربرد این نسل سی پی یو شده است.  همین طور که در نمودار زیر مشاهده می‌کنید نسل یازدهم پیشرفت فوق العاده ‌ای نسبت به نسل های قبلی داشته است.

مقایسه کلی نسل‌های Core i3

مقایسه Core i3 با Core i5 و Core i7

core i3 نسبت به سایر سری‌ها ارزان‌تر بوده و سیستم ضعیفی داشته و برای کار‌هایی معمولی و رده پایین استفاده می‌شود. ولی برای کارهای گرافیکی سبک و بازی‌هایی با گرافیک ساده از پردازنده‌های Core i5 استفاده می‌شود. همچنین برای کارهای گرافیکی سنگین مانند ادیت تصاویر و ویدئو و بازی‌هایی با گرافیک بالا پردازنده‌های Core i7 کاملا مناسب است.
امروزه با آمدن پردازنده‌های Core i7 و Core i5 و گران بودن لپ تاپ‌های دارای این سی پی یو ها از core i3 بسیار استقبال می‌شود و همچنان جز پردازنده‌های اقتصادی محسوب می‌شود که کارهای روزمره و حتی بازی‌ با رده پایین را پشتیبانی می‌کند.
برای مقایسه core i ها گزینه‌های زیادی وجود دارد اما مهم‌ترین آن‌ها هسته می‌باشد و می‌توانید از تعداد هسته برای مقایسه استفاده کنید. خالی از لطف نیست که برای مقایسه تخصصی‌تر به سرعت کلاک نیز توجه کنید، هر چه سرعت کلاک بالا‌تر باشد سیستم سریع‌تر عمل می‌کند.

لپ تاپ های دارای پردازنده Core i3 برای چه کاربرانی مناسب است؟

لپ تاپ های دارای این سری از سی پی یو، جز لپ تاپ هایی محسوب می‌شوند که کارهای سبک را پشتیبانی می‌کنند. برای مثال این لپ تاپ برای دانشجویان کاملا مناسب است و می‌تواند تمامی فعالیت های آن‌ها اعم از کار با آفیس، انجام پروژه های سبک مهندسی، شرکت در کلاس های آنلاین و…را به راحتی انجام داد. دانشجویان رشته های مختلف باید هنگام خرید به قدرت لپ تاپ توجه کنید. دانشجویان رشته های گرافیک بهتر است از لپ تاپ هایی مناسب رشته گرافیک، دانشجویان رشته معماری از لپ تاپ های مناسب رشته معماری و تمامی رشته هایی که پروژه های کاری سنگین دارند باید سعی کنند از لپ تاپ های حرفه ای استفاده کنند.

لپ تاپ دانشجویی

علاوه بر این ها، لپ تاپ های دارای سی پی یو Core i3، جز لپ تاپ هایی با قیمت پایین محسوب می‌شوند و در دسته بندی لپ تاپ های اقتصادی قرار دارند تا تمامی کاربران بتوانند با هر میانگین بودجه مالی توانایی خرید لپ تاپ داشته باشند. لپ تاپ های اقتصادی کمک شایانی به اقشار تازه کار جامعه، دانشجویان، دانش آموزان، مهندسان تازه کار و…می‌کنند تا در شروع راه یک سیستم شخصی همراه خود داشته باشند.

لپ تاپ اقتصادی

پیشنهاد ما این است که حتما از دسته بندی لپ تاپ اقتصادی و لپ تاپ دانشجویی دیدن کنید تا شناخت جدیدی نسبت به سیستم پیدا کنید و با مقایسه این سیستم ها بتوانید لپ تاپ مناسب نیازهای خود را تهیه کنید.

بازی‌های مناسب برای پردازنده Core i3

بازی های قابل پشتببانی با core i3

تعداد بازی‌هایی که این پردازنده پشتیبانی می‌کند زیاد نیست. اکثرا بازی‌هایی با گرافیک پایین و حجم کم می‌توانند از این پردازنده استفاده کنند. در ادامه چند مورد از بازی‌هایی که این سیستم پشتیبانی می‌کند را برایتان آورده‌ایم.

Middle-earth: Shadow of War
• حداقل پردازنده: Core i3-4130
• پردازنده‌ی توصیه شده: Core i5-4670

Wolfenstein II: The New Colossus
• حداقل پردازنده Core i3-4130 :
• پردازنده‌ی توصیه شده: Core i3-6100

Titanfall 2
• حداقل پردازنده: Core i3-6300
• پردازنده‌ی توصیه شده: Core i3-6300

ترکیب مناسب سی پی یو Core i3 با کارت گرافیکی

علاوه بر سی پی یو مناسب، کارت گرافیکی نیز از مهم‌ترین ارکان در اجرای بازی محسوب می‌شود.
ما در اینجا دو نمونه از ترکیب مناسب از کارت گرافیکی و سی پی یو سری i3 را برایتان آورده‌ایم.
نمونه اول
• پردازنده: Intel Core i3-7100
• کارت گرافیک: GeForce GTX 1050Ti
نمونه دوم
• پردازنده: Intel Core i3-8100
• کارت گرافیک: GeForce GTX 1060

معرفی لپ تاپ های دارای پردازنده Core i3

بعد از مطالعه موارد بالا و پیدا کردن تسلط نسبی نسبت به سی پی یو سری i3 بهتر است تعدادی از این لپ تاپ ها با این سی پی یو را بررسی کنید تا بتوانید هم آشنایی با لپ تاپ داشته باشید و هم برای خرید راحت تر تصمیم بگیرید. ما برای راحتی کار شما تعدادی از لپ تاپ های دارای سی پی یو سری i3 را در ادامه برسی کرده ایم. در ادامه با ما همراه باشید.
معرفی لپ تاپ ها با پردازنده core i3

لپ تاپ ایسوس VivoBook R565EA

عنوان مدل
پردازنده Intel i3 1115G4
حافظه رم 4 گیگابایت
حافظه داخلی SSD 512 گیگابایت
کارت گرافیک Intel UHD Graphics
وزن 2 کیلو گرم
لپ تاپ ایسوس VivoBook R565EA – DC

قیمت لپ تاپ ایسوس R565EA

لپ تاپ ایسوس VivoBook R565EA جز لپ تاپ های اقتصادی شرکت ایسوس طبقه‌بندی می‌شود. این لپ تاپ سخت افزار متوسطی دارد و برای کارهای ادرای، حسابداری، تمامی کارهای روزمره و دانشجویی مناسب است. به دلیل این که کارت گرافیکی مجزا در این لپ تاپ استفاده نشده است، برای کارهای گرافیکی و بازی‌های سنگین نمی‌توان از این دستگاه استفاده کرد. لپ تاپ VivoBook R565EA دارای پردازنده مرکزی متوسط، کارت گرافیک آنبرد، 4 گیگابایت رم با قابلیت ارتقاء، 512 گیگابایت SSD با قابلیت ارتقاء است.

لپ تاپ ایسوس VivoBook R465FA

عنوان مدل
پردازنده Intel Core i3 10110U
حافظه رم 4 گیگابایت
حافظه داخلی SSD 1 ترابایت
کارت گرافیک HD Graphics
وزن 1.6 کیلو گرم
لپ تاپ VivoBook R465FA

قیمت لپ تاپ ایسوس R465FA

لپ تاپ R465 یکی از لپ تاپ هایی است که بیشتر برای دانشجویان و دانش آموزان مناسب است و یا افرادی که کارهای ساده و روزمره انجام می دهند بیشتر به سمت انتخاب این لپ تاپ می روند. چرا که از نظر قیمتی نیز بسیار به صرفه و اقتصادی است. این لپ تاپ کارت گرافیک مجزا ندارد و برای کارهای گرافیکی سنگین و بازی هایی با حجم بالا مناسب نمی‌باشد. کاربران این دسته از لپ تاپ ها نیز افرادی هستند که برای کارهای سبک از سیستم استفاده می‌کنند.

لپ تاپ لنوو IdeaPad 3 (IP3)

عنوان مدل
پردازنده Intel Core i3 10110U
حافظه رم 4 گیگابایت
حافظه داخلی 1 ترابابت
کارت گرافیک Intel UHD Graphics
وزن 1.7 کیلو گرم
لپ تاپ لنوو

قیمت لپ تاپ لنوو IdeaPad 3

لپ تاپ IdeaPad 3 (IP3) از دیگر لپ تاپ های دارای سی پی یو i3 است. کارت گرافیک در این لپ تاپ نیز آنبرد است و ‌برای کارهای گرافیک حرفه ای مناسب نمی‌باشد. کاربران مناسب این لپ تاپ ها دانشجویان، دانش اموزان، مهندسان تازه کار هستند که بودجه مالی زیادی برای خرید لپ تاپ ندارند.

سخن آخر….
به طور کلی سی پی یو Core i3 جز پردازنده‌هایی با پردازش متوسط بوده و شما می‌توانید برای کارهای روزمره و سبک از لپ تاپ‌هایی با این سی پی یو استفاده کنید. برای انجام کارهای ساده مهندسی، حسابرسی های سبک و کارهایی با گرافیک پایین از این پردازنده می‌توان بهرمند شد. تمامی لپ تاپ‌های معرفی شده در مقاله جز بهترین لپ تاپ‌هایی با پردازنده core i3 هستند و شما می‌توانید با یک هزینه به صرفه از لذت استفاده از این سیستم بهرمند شوید.
اینجا آی تی هوم است. ما برای ایجاد یک خاطره دل انگیز از خرید برای شما اینجا هستیم. با ما در ارتباط باشید.