اینتل یکی از قدرتمندترین شرکت‌های تولید کننده پردازنده مرکزی در دنیا بوده که تعداد زیادی از سی پی یوهای این شرکت امروزه در دستگاه‌های شرکت‌های مختلف به کار گرفته شده است. در حالت کلی می‌توان گفت 90 درصد کاربران از این برند پردازنده راضی هستند. سری‌های Core i از سری‌های پرطرفدار اینتل است و توانست با این معماری جدید در بازار انقلاب تکنولوژی را به پا دارد. این سری‌ها با نام‌های Core i3 و Core i5 و Core i7 و نهایت Core i9 شناخته می‌شوند. در این مقاله ما برای شما سیر تا پیاز سی پی یو Core i5 را بررسی کرده‌ایم و امیدواریم تمامی ابهامات شما را در این زمینه برطرف شود.

سی پی یو core i5

حداقل شما دیگر اشتباه نکنید!

بیاید قبل از هر چیزی راجب یک اپیدمی اشتباه صحبت کنیم. در سری‌های Core i اعداد مقابل آن‌ها برای تفکیک نسل‌ها استفاده می‌شود، برخی به اشتباه تصور می‌کنند که این اعداد برای نشان دادن تعداد هسته سی پی یو است اما این اعداد هیچ ارتباطی به تعداد هسته سی پی یو ندارد.

تعریف یک اشتباه با زبان هوشمندانه‌تر!

در برخی موارد نیز بیان شده است که اگر  از عدد مقابل Core i یک واحد بردارند می‌توانند به تعداد هسته سی پی یو دست یابند، مثلا در Core i3 اگر 5 را منهای 1 کنند، حاصل عملیات که 4 می‌باشد نشان‌دهنده تعداد هسته آن می‌باشد ولی همان طور که گفتیم این موضوع نیز اشتباه است.

بررسی یک سوال متداول

سوالی که همیشه و از ابتدا مطرح بوده این است که حداقل سی پی یو مورد نیاز برای اجرای بازی‌ها و برنامه‌های سنگین، کدام است؟

پاسخ این سوال، یک پاسخ کلی است، در حالت کلی پردازنده سری Core I5 برای اجرای برنامه‌های سنگین و اجرای بازی‌ها، با جزئیات کم‌تر مناسب است. البته شما از سی پی یو نسل core i3 نیز می‌توانید برای اجزای بازی‌هایی با گرافیک و حجم پایین استفاده کنید. لپ تاپ های دارای پردازنده Core i5 در دسته لپ تاپ های اقتصادی نیز قرار می‌گیرند زیرا با توجه به کارایی بالایی که دارند از قیمت مناسبی نیز برخوردار هستند، به همین دلیل کسانی که در ابتدای مسیر هستند و برای پروژه های مهندسی، دانشجویی به دنبال لپ تاپ هستند و یا جز افراد تازه کار طبقه بندی می‌شوند به سراغ این سری از لپ تاپ ها می‌ایند. پیشنهاد ما این است برای درک بهتر این موارد نگاهی به دسته بندی لپ تاپ های اقتصادی ما بی‌اندازید.

لپ تاپ اقتصادی

مشخصات تخصصی Core i5

فناوری و عملکرد Threading: تردینگ همان‌طور که می‌دانید فرایندی است که هسته سی پی یو شما به جای پشتیبانی یک فعالیت، دو فعالیت را پشتیبانی کرده و عملکرد سی پی یو شما را دو برابر می‌کند. این فناوری در سری Core i5 وجود داشته و باعث افزایش کارایی سیستم شما می‌شود.

توربو بوست (Turbo Boost): این فناوری در پردازنده‌های Core i5 و Core i7 قرار گرفته است. این فناوری باعث افزایش فرکانس و  در نتیجه باعث می‌شود پردازنده با نهایت حد توان خود فعالیت ‌کند.

بررسی جامع نسل‌های مختلف Core i5

core i5 سی پی یو

اینتل، هر ساله فناوری سی پی یو‌ های خود را بهبود می‌بخشد و فناوری‌های جدیدی به آن اضافه می‌کند. این فناوری‌ها باعث افزایش کارایی و کیفیت سیستم شده و در نتیجه باعث جلب رضایت کاربران می‌شود.

نسل اول Core i5

نسل اول Core i5، دو یا چهار هسته‌ای بوده، کش آن‌ بین 3 و 4 و 8 مگابایت متغیر بوده و TDP آن به صورت 95-18 وات می‌باشد.

نسل دوم Core i5

در ژانویه سال 2011 تولید شد.

دو یا چهار هسته‌ای بوده و حافظه‌کش آن 3 یا 6 مگابایت است. TDP آن بین 95-17 وات متغیر است.

نسل سوم Core i5

دو یا چهار هسته‌ای می‌باشند و حافظه کش آن‌ها 3 یا 6 مگابایت است و TDP 13-77 وات می‌باشد.

نسل چهارم Core i5

دو یا چهار هسته‌ای هستند و حافظه‌کش اغلب آن‌ها بین 3 و 4 و 6 مگابایت است ولی 3 یا 4 یا 6 مگابایتی نیز در میان آن‌ها یافت می‌شود. TDP آن 84-11.5 بوده و لیتوگرافی آن 22 نانومتر است.

نسل پنجم Core i5

دو یا چهار هسته‌ای هستند و حافظه‌کش آن 3 یا 4 مگابایت بوده 15-65 TDP  وات است. لیتوگرافی آن 14 نانومتر است.

نسل ششم Core i5

دو یا چهار هسته‌ای است. حافظه‌کش آن 3 یا 4 یا 6 مگابایت است و TDP آن حدودا بین 65-15 مگابایت بوده و لیتوگرافی آن 14 نانومتر است.

نسل هفتم Core i5

چهار هسته‌ای بوده و 4 هسته مجازی دارد. حافظه‌کش آن 6 مگابایت است. TDP آن حدودا بین 45 وات است.

نسل هشتم Core i5

چهار یا شش هسته‌ای است. حافظه‌کش آن 6 یا 8 یا 9 مگابایت است. TDP آن حدودا بین 65-45 وات است.

نسل نهم Core i5

چهار هسته‌ای بوده و حافظه‌کش آن 6 مگابایت است و TDP در کم‌ترین حالت 9 و در بیش‌ترین حالت 15 وات است.

نسل دهم Core i5

چهار هسته‌ای بوده و 4 هسته مجازی دارد. فرکانس آن 1.5 گیگابایت می‌باشد. حافظه‌کش آن 6 مگابایت بوده TDP آن در کم‌ترین حالت 9 و در بیش‌ترین حالت 15 وات است.

چند نمونه از نسل دهم Core i5:

Core i5-1035G1

  • تعداد هسته: 4
  • نسل دهم
  • فرکانس: 1.00(پایه) – 3.60 (نهایی) گیگاهرتز
  • حافظه کش: 6 مگابایت
  • کارت گرافیک: UHD Graphics

Core i5-10300H

  • تعداد هسته: 4
  • نسل دهم
  • فرکانس: 2.50  (پایه) – 4.50 (نهایی) گیگاهرتز
  • حافظه کش: 8 مگابایت
  • کارت گرافیک: UHD Graphics

نسل یازدهم Core i5:

نسل یازدهم Core i5 نسب به نسل‌های قبلی خودش قوی‌تر و پرطرفدارتر است و همان‌طور که انتظار می‌رفت تکنولوژی این سری بسیار قوی و کارآمد بوده و با نسل‌های قبلی سری Core i7 رقابت می‌کند.  اگر قصد خرید لپ تاپ با سی پی یو Core i5 دارید سعی کنید سی پی یو آن نسل یازدهم باشد تا بتوانید از آخرین تکنولوژی موجود در سی پی یو Core i5 بهرمند شوید.

چند نمونه از نسل یازدهم Core i5:

Core i5-1135G7

تعداد هسته: 4

نسل یازدهم

فرکانس: 4.20  (نهایی) گیگاهرتز

حافظه کش: 12 مگابایت

کارت گرافیک: Xe Graphics

Core i5-11300H

تعداد هسته: 4

نسل یازدهم

فرکانس: 4.40 گیگاهرتز

حافظه کش: 8 مگابایت

کارت گرافیک: Xe Graphics

باور کنید سِری‌های H و U در نسل‌ها با هم متفاوت است!

در مشخصات فنی لپ تاپ‌ها در بعضی مواد از حروف لاتین U و H  استفاده می‌شود برای مثال  i5-10500H یا i5-10310U نمونه‌هایی از این موارد هستند.

علامت لاتین U به معنی مصرف پایین پردازنده بوده و اکثرا در لپ تاپ ها دیده می‌شود. این لپ تاپ ها بین 5 تا 17 ساعت شارژدهی باتری دارند و برای استفاده سبک روزانه انتخاب می‌شوند.

علامت H به معنی مصرف زیاد و پردازش گرافیکی بالا است، سی پی یو هایی که از این علامت اختصاری برای آن‌ها استفاده شده است بیشتر برای سیستم‌های گیمینگ و یا سیستم‌هایی با واحد پردازش گرافیک بالا هستند.

در لپ تاپ های سری H به دلیل مصرف انرژی بالا، شارژدهی باتری کوتاه مدت است.

مقایسه کلی نسل‌های Core i5

نمودار زیر بررسی کلی نسل‌های مختلف core i5 می‌باشد. این نمودار کمک می‌کند که شما پیشرفت فناوری نسل ها را بهتر متوجه شوید. نسل هفتم این سی پی یو، از نسل های قدیمی موجود در بازار است و نسبت به نسل هشتم تکنولوژی بسیار پایین‌تر است. نسل هشتم و نهم از لحاظ تکنولوژی بهم نزدیک هستند. بعد از آن نسل دهم یک انقلاب در نسل های Core i5 است و پر قدرت از نسل های قبلی سبقت گرفته است. نسل دهم نیز از لحاظ تکنولوژی به نسل یازدهم شبیه است.

بررسی قدرت سی پی یو Core i5

همان‌طور که مشاهده می‌کنید بین نسل نهم و دهم تفاوت زیادی وجود دارد و انقلاب فناوری در نسل دهم آشکار است. پس از آن نسل دهم و یازدهم است که تقریبا در یک راستا قرار دارند.

مقایسه Core i5 با Core i3 و Core i7

سری Core i5 برای بازی‌ها و برنامه‌های حدودا سنگین مناسب است. این سری نسبت به Core i3 قوی‌تر بوده و گرافیک بالایی را پشتیبانی می‌کند اما قیمت آن نسبت به Core i3 بیش‌تر است. این سری از پردازنده‌ها در نسل 10 و 11 با نسل‌های پایین Core i7 رقابت می‌کند. البته به طور کلی نسل جدید Core i7 قوی‌تر از نسل جدید Core i5 است ولی با مد نظر قرار دادن به قیمت بالای آن، Core i5 با توجه به کیفیت و خدماتی که ارائه می‌دهد صرفه اقتصادی بیش‌تری دارد.

مقایسه core i5 با سایر CPU های هم تراز

پردازنده Core i5 پردازنده ای متوسط رو به بالا بوده که نسبت به پردازنده های هم رده خود مناسب عمل می‌کند. این پردازنده با توجه خدماتی که به کاربران ارائه می‌دهد قیمت مناسبی دارد. سی پی یو  Core i5  که در مدل آن از حروف لاتین H  استفاده شده است نسبت به سری Core i5  که در آن از حروف لاتین U و G استفاده شده است قوی تر است.

نسل یازدهم core i5 در نمودار زیر نسبت به نسل دهم  Core i3 حدودا دو برابر قوی‌تر است و نسل یازدهم Core i7 نسبت همین نسل یازدهم Core i5 در نمودار  نیز حدودا دو برابر قوی تر می‌باشد.

بررسی قدرت سی پی یو Core i5

لپ تاپ Core i5 برای چه کاربرانی مناسب است؟

از لپ تاپ های دارای سی پی یو Core i5 می‌توان در تمامی کارهای روزمره، تمامی امور دانشجویی، تماشای فیلم و سریال، کارهای گرافیکی نیمه سنگین و بازی هایی با حجم و گرافیک پایین استفاده کنید. این سری از لپ تاپ ها از قیمت مناسبی برخوردار هستند و شما برای طیف گسترده ای از فعالیت ها می‌توانید استفاده کنید. قیمت مناسب و کارایی بالایی این نوع آن ها باعث محبوبیت بالای این سری از لپ تاپ ها شده است. بهتر است نگاهی به این  از لپ تاپ های Core i5 بی‌اندازید تا بتوانید درک بهتری از صحبت ها ما داشته باشید.

لپ تاپ core i5

بازی‌های مناسب برای پردازنده Core i5

cpu i5

Call of Duty: WWII

حداقل پردازنده: Core i5-4670

پردازنده‌ی توصیه شده: Core i5-7600

Battlefield 1

حداقل پردازنده: Core i5-6600

پردازنده‌ی توصیه شده: Core i7-6700

Gears of War 4

حداقل پردازنده: Core i5-6600

پردازنده‌ی توصیه شده: Core i7-6700

Quantum Break

حداقل پردازنده: Core i5-4670

پردازنده‌ی توصیه شده: Core i5-4670

DOOM

حداقل پردازنده: Core i5-6600

پردازنده‌ی توصیه شده: Core i5-6600

ترکیب مناسب سی پی یو  Core i5 با کارت گرافیکی

علاوه بر سی پی یو مناسب، کارت گرافیکی نیز از مهم‌ترین ارکان در اجرای بازی محسوب می‌شود ما در اینجا دو نمونه از ترکیب مناسب از کارت گرافیکی و سی پی یو سری i5 را برایتان آورده‌ایم.

نمونه اول:

پردازنده: Intel Core i5 8400

کارت گرافیکی: GeForce GTX 1070

نمونه دوم:

پردازنده: Intel Core i5 8600K

کارت گرافیکی: GeForce GTX 1080

نمونه‌ای از لپ تاپ‌هایی با پردازنده Core i5

cpu i5

لپ تاپ ایسر Aspire 3 A315

عنوان مدل
پردازنده Intel Core i5 1035G1
حافظه رم 8 گیگابایت
حافظه داخلی 1 ترابایت HDD
کارت گرافیک 2 گیگابایت MX330
وزن 2.14 کیلوگرم
لپ تاپ ایسر Aspire 3 A315

قیمت لپ تاپ ایسرAspire 3 A315

لپ تاپ ایسر Aspire 3 A315 از لپ تاپ های دارای سی پی یو Core i5 است و برای انجام کارهای روزمره، گرافیکی نیمه سنگین، پروژه های مهندسی، حسابداری مناسب است و جز لپ تاپ های خوش قیمت بازار محسوب می‌شود. قابلیت ارتقاء در این لپ تاپ یکی از محاسن ان محسوب می‌شود.

لپ تاپ ایسوس VivoBook Pro K3500PH

عنوان مدل
پردازنده Intel Core i5 11300H
حافظه رم 8 گیگابایت
حافظه داخلی 512 گیگابایت SSD
کارت گرافیک GeForce GTX1650
وزن 1.65 کیلو گرم
لپ تاپ ایسوس VivoBook Pro K3500PH

قیمت لپ تاپ ایسوس K3500PH

اگر شما گرافیست هستید یا با نرم افزارهای مهندسی سر و کار دارید و در جستجوی خرید یک لپ تاپ میان رده با قیمت مناسب اما امکانات متنوع و کاربردی هستید. قطعا خرید و انتخاب لپ تاپ K3500PH یکی از بهترین گزینه های پیش رو است. این لپ تاپ یکی از جدیدترین VivoBook Pro های موجود در بازار است که حقیقتا ارزش خرید را دارد. در کل می‌توان گفت این لپ‌تاپ یکی از اقتصادی‌ترین و بهترین لپ تاپ‌های شرکت ایسوس است. به دلیل داشتن پردازنده قوی Core i5 نسل یازدهم و کارت گرافیکی داخلی و مجزا و همچنین رم مناسب و قابل ارتقا، طرفداران زیادی دارد. شما می‌توانید با هزینه معقول با توجه به خدمات این دستگاه، یک دستگاه نیمه حرفه‌ای را برای کارهای خودتان انتخاب کنید.

لپ تاپ لنوو IdeaPad 5(IP5)

عنوان مدل
پردازنده Intel Core i5 1135-G7
حافظه رم 8 گیگابایت
حافظه داخلی 128 گیگابایت SSD
کارت گرافیک GeForce MX450 2GB
وزن 1.7 کیلو گرم
لپ تاپ لنوو IdeaPad 5(IP5)

قیمت لپ تاپ لنوو IdeaPad 5(IP5)

لپ تاپ Ideapad 5 جزء سری های میان رده شرکت لنوو قرار دارد و در حال حاضر جدیدترین لپ تاپ 15 اینچ سری Ideapad این شرکت در بازار کشور محسوب میشود که در سال 2021 رونمایی شده است. این لپ تاپ شاسی لوکس تر و به نوعی تکامل یافته سری IdeaPad 3 محسوب شده و از تفاوت های این دو مدل میتوانیم به استفاده از آلومینیوم در طراحی، ظرفیت باتری بالاتر و صفحه نمایش IPS اشاره کرد. این لپ تاپ با تلفیقی از دو مدل L3 و S540 طراحی شده و با سخت افزار مناسب و وزن سبک، مناسب امور روزمره، خانگی، گرافیکی و مهندسی متوسط است. ضخامت این دستگاه کمتر از 20 میلی متر و وزن دستگاه 1.66کیلوگرم بوده که اعداد بسیار عالی برای یک لپ تاپ 15 اینچی میان رده محسوب می‌شود.

سخن آخر….
به طور کلی سی پی یو Core i5 جز پردازنده‌هایی با پردازش بالا بوده و شما می‌توانید برای کارهای سنگین با توجه به مناسب بودن قیمت آن، از این پردازنده استفاده کنید. این پردازنده همان طور که گفته شد جز پردازنده‌های متوسط رو به بالای این شرکت است و اکثر افرادی که توانایی تهیه سیستم‌هایی یا قیمت بالا را ندارند از سیستم‌هایی با این پردازنده استفاده می‌کنند. در نسل‌های خود Core i5 نسل دهم و یازدهم جدیدترین آپدیت این سری است و برای استفاده عموم کارهای رده بالا مناسب می‌باشند. لپ تاپ‌های نشان داده شده در این مقاله مورد تایید کاربران در سراسر جهان بوده است و شما با خیال راحت می‌توانید برای خرید آن‌ها اقدام کنید.

اینجا ای تی هوم است. ما برای همراهی شما برای یک خرید دل انگیز اینجا هستیم. با ما در ارتباط باشید.