اهمیت نسل CPU و روش تشخیص نسل CPU های intel

اصلی ترین و مهمترین سخت افزار در هر وسیله الکترونیکی واحد پردازنده آن است. در کامپیوتر به واحد پردازنده CPU گفته می‌شود. این سخت افزار مهم و اصلی ترین قطعه در کامپیوتر است و قدرت و توان آن رابطه مستقیم با قدرت و توان کلی کامپیوتر دارد. بطوریکه اگر پردازنده شما قدرت و پردازش بالایی داشته باشد میتوان گفت این کامپیوتر یا لپ تاپ می تواند از عهده کارهای سخت برآید.

حال که متوجه اهمیت CPU شدیم باید این را در نظر گرفت که CPU ها دارای نسل ها مختلفی هستند. با گذشت زمان نسل های مختلفی از CPU ها معرفی و ارائه شده است. بسیار واضح است که یک CPU نسل جدید و به روزتر از نسلهای قبل خود قویتر خواهد بود. لذا دانستن نسل CPU اهمیت بالائی دارد. در این مقاله سعی شده است راه و روش های تشخیص نسل و قدرت CPU(پردازنده) های intel را به شما آموزش دهیم.

 

روش تشخیص نسل پردازنده از طریق نام کد آن

در مقاله قبل درباره انواع پردازنده ها  intel و مقدار هسته و کش آنها صحبت کردیم .

اکنون نوبت به بررسی شناخت نوع پردازنده از روی کد آنها رسیده است.

در نامگذاری نسل 10 و 11 پردازنده ها(CPU) دو قرارداد نامگذاری صادق هست.

بطور مـثال Core i7 1065G7  و یا Core i7 10510U

مثال اول : Core i7 1065G7  بعد از کلمه Core i هر عددی که نوشته میشود (یعنی 7) بیانگر  نوع پردازنده (CPU) است و دو عدد بعد از نوع پردازنده ، نسل پردازنده را مشخص میکند در این مثال پردازنده ما نسل 10 ام است.و همینطور اعداد بعد از عدد نسل پردازنده (CPU) هم بیانگر SKU یعنی شناسه منحصر به فرد یک محصول است.

G7 و یا G1 : سطح گرافیکی پردازنده  (تکنولوژی گرافیکی یکپارچه جدید) را نشان میدهد.

 

مـثال دوم : Core i7 10510U بعد از کلمه Core i عدد نوشته شده (یعنی 7) بیانگر  نوع پردازنده است و سه عدد از سمت راست SKU یعنی شناسه منحصر به فرد یک محصول میباشد.یک یا دو عدد قبل از SKU نشانگر نسل پردازنده میباشد. در این مثال پردازنده ما از نسل 10 است.

 

 

و درنهایت حرف لاتین آخر Suffix indicates یعنی پسوند

برای درک معنی  یک پسوند CPU به فهرست زیر توجه کنید.

نکته : تمام پردازنده های intel  پسوندهای زیر را ندارند .

 

  • E : جاسازی شده در مدار الکتریکی
  • F : نیازمند گرافیک مجزا
  • G : دارای  گرافیک  مجزا
  • H : بهینه‌سازی شده برای  عملکرد بالا
  • HK : کارایی بالا همراه با قفل باز برای اورکلاک
  • HQ : قابلیت بهینه‌سازی عملکرد بالا برای quad core
  • K : قفل باز برای اورکلاک
  • S : نسخه ویژه
  • U : با قدرت و کارآمد
  • Y : قدرت بسیار کم

نکته : در پردازنده های Pentium و Celeron  از این قرارداد نامگذاری استفاده نمی‌شود. این پردازنده ها با یک حرف لاتین  به عنوان پیشوند و بعد از آن 4 عدد SKU نامگذاری میشوند .هر چه عدد بالاتر باشد بیانگر قدرت بیشتر پردازنده میباشد .

 

حال که با روش تشخیص نسل پردازنده های اینتل آشنا شدیم و به اهمیت آن پی بردیم میتوانید در انتخاب یک دستگاه و پردازنده مناسب انتخاب درستی کنید. در صورت نیاز به مشاوره و راهنمایی بیشتر میتوانید با مشاوران آی تی هوم از طریق شماره تلفن 02166455030 یا از طریق شبکه های اجتماعی این شرکت در تماس باشید.