از بزرگترین چالش های خرید در دنیای IT و تکنولوژی انتخاب صحیح است. انتخابی که با بودجه و نیاز کاربر همخوانی داشته باشد. یکی از دلایل این چالش اینست که خریدار آشنائی کامل به دستگاه ها و گجت های روز و موجود در بازار IT را ندارد. این عدم شناخت کافی هر شخصی را که قصد خرید دستگاه یا گجت و یا هر وسیله مربوط به تکنولوژی و IT را دارد دچار سردرگمی میکند.

علت اصلی این سردرگمی تنوع زیاد برندها و محصولات و سرعت بالای رشد تکنولوژی در دنیای امروز ماست. مسلما برای یک خریدار امکان این وجود ندارد که همیشه اطلاعات خود را از کالاهای موجود در بازار را بروز کند. در واقع نیازی هم به این موضوع در خود احساس نمیکند و این کاملا منطقی است.

“بسیاری از شما زمانیکه قصد تهیه دستگاه هائی مانند موبایل، لپ تاپ و تبلت را دارید، همیشه یک مسئله را مدنظر خود قرار میدهید. آن مسئله اینست که چه دستگاهی را انتخاب و خریداری کنید که برای چند سال نیازهای شما را برطرف کند. همچنین بعد از گذشت مدت کوتاهی نیاز به آن نداشته باشید که دستگاه خود را بروز کرده و یا مجدد دستگاه جدیدی خریداری کنید.پس وقتی شما انتخاب و خرید مبتنی بر نیاز خود را انجام میدهید برای مدتی نیاز به بروز نمودن اطلاعات در مورد کالاهای جدیدتر در خود نمی بینید.”

بعد از این مقدمه شاید سوال شما این باشد که با این وجود چه باید کرد؟

یا هنگامی که قصد خرید دستگاه، خصوصا لپ تاپ را داشتیم از چه طریق می توانیم اطلاعات بروز کسب کنیم تا بتوانیم انتخابی درست داشته باشیم؟

 

مجموعه آیتی هوم در راستای راهنمای خرید لپ تاپ و کمک به بهترین انتخاب برای شما، همیشه در کنار شماست. مشاوران متخصص ما بطور رایگان میتوانند  بر حسب نیاز و بودجه شما مشاوره صادقانه و صحیحی ارائه دهند .

 

 • مسلما اولین راهکار مشاوره گرفتن از شخصی هست که به این بازار اشراف دارد و دستگاههای موجود را به خوبی میشناسد و به ویژگیهای دستگاه های موجود بخوبی آگاهی دارد.

اکثر افرادی که آگاهی کمی نسبت به سخت افزار یک دستگاه مانند لپ تاپ را دارند از اقوام و دوستان خود مشاوره می گیرند. دلیل آن اینست که، به صداقت آن شخص ایمان دارند زیرا شخص مشاوره دهنده از خرید فرد نفعی نمی برد. ولی اگر این شخص هم اطلاعات بروز و کاملی نداشته باشد کمک مناسبی به شما نمی تواند بکند. اکثر این افراد (به خاطر غرور یا رودربایستی) از عنوان کردن اینکه اطلاعات کاملی ندارند پرهیز می کنند. پس در نهایت با خرید غیر منطقی شما متضرر خواهید شد.

برخی دیگر از خریداران به فروشگاه ها مراجعه کرده و از فروشنده مشاوره میگیرند. همه خریداران به این موضوع واقف هستند که اولویت اول یک فرشنده، فروش کالاهای موجود در آن مجموعه است. پس اگر کالای بهتری با قیمت مناسب تری در سایر فروشگاه ها وجود داشته باشد به شما پیشنهاد داده نمیشود.

 • راهکار دوم تحقیق در اینترنت برای کسب اطلاعات کامل دستگاه های مورد نظر شما است. شاید این روش بهتر از مشاوره گرفتن باشد. ولی یافتن سایتی که اطلاعات در خور نیاز شما را به زبان ساده عنوان کند سخت است. اکثر سایتها مجبور به کلی گوئی هستند و یافتن منبع موثق از انبوه این سایتها دشوار است.

در مقالات متنوعی که در سایت ithome.ir موجود است میتوانید اطلاعات مورد نیاز خود را کسب کنید.

 

ما در این مقاله سعی داریم یک راهنمای خرید لپتاپ بصورت جامع و با زبان ساده و قابل فهم برای عموم ارائه دهیم.

شاید برایتان مفید باشد: راهنمای خرید لپ تاپ استوک

راهنمای خرید

دسته بندی لپ تاپ ها

اگر بخواهیم لپ تاپ ها را بر حسب نیاز کاربران رده بندی کنیم به 6 دسته تقسیم میشوند:

 1.  خانگی، اداری، دانش آموزی (مصارف عمومی)
 2.  حسابداری و ترید ارز دیجیتال و بورس
 3.  برنامه های مهندسی مبتنی بر محاسبات ریاضی
 4.  بازی
 5.  مدیریتی
 6.  پردازشهای گرافیکی و طراحی و رندر

به ترتیب به توضیح درباره سخت افزار و اولویتهای سخت افزاری هر رده می پردازیم.

 

شاید برایتان مفیدباشد: کامپیوتر یا لپ تاپ، کدام بهتر است؟


خانگی، اداری، دانش آموزی

لپ تاپ خانگی

برای استفاده در این رده کاربری سخت افزار بالائی نیاز نیست. البته داشتن سخت افزار بالا شاید خوب به نظر برسد ولی در واقع نیاز نیست و هزینه اضافی برای کاربر محسوب میشود.

اگر قصد خرید لپ تاپ برای مشاهده فیلم، کاوش و دانلود در اینترنت، اجرای برنامه های مربوط به تحصیل دانش آموزان، و یا اجرای CDهای آموزشی دارید، باید گفت که شما به کمترین سخت افزار نیاز دارید و ارزانترین لپ تاپ هم جوابگوی تمام نیازهای شما میباشد.

حتی تا سالیان متوالی نیز نیاز به خرید دستگاه جدید نخواهید داشت. زیرا انجام این امور از حداقل وظایف یک لپ تاپ یا کامپیوتر محسوب میشود.

 • CPU : پردازنده یا CPU  مورد نیاز این رده میتواند از نوع سلرون (Celeron) و یا پنتیوم (Pentium) باشد و پردازنده های از نوع Core i3 و بالاتر نیاز نیست.

نکته : پردازنده ها هر سال با نام قبل و با تکنولوژی جدیدتر و بروزتر تولید میشوند. سلرون (Celeron)  یا پنتیوم (Pentium) نیز از این قاعده مستثنی نیستند. برای مثال شما بر روی سیستم هایی با CPU پنتیوم یا

سلرون های با بیش از 5 سال قبل نمیوانید ویندوز 10 نصب کنید؛ ولی در نسل جدید از این دسته از CPU ها شما ویندوز 10 را میتوانید به راحتی نصب و اجرا کنید. دلیل آن هم این است که معماری و تکنولوژی این CPU ها نیز تغییرات اساسی داشته است.

 • VGA : کارت گرافیک یا  VGA یا GPU همه به یک معنی میباشند. دستگاه های برای مصارف خانگی و کارهای سبک نیاز به کارت گرافیک بالا و حرفه ای ندارند. در نتیجه کارت گرافیک On Board یا یکپارچه موجود در خود CPU نیاز این رده کاربری را برآورده میکند.
 • RAM : RAM حافظه ای است که در پردازش اطلاعات به CPU کمک میکند. پس اگر مقدار آن از یک حد پایین تر باشد باعث کندی لپ تاپ یا کامپیوتر میشود. مناسبترین مقدار RAM برای کاربران خانگی 4GB(4گیگا بایت)  و بهترین مقدار 8GB(8گیگا بایت)  میباشد.
 • HDD : هارد یا HDD یک حافظه مکانیکی برای ذخیره اطلاعات کاربر است. پس مقدار آن هیچ نقشی در سرعت دستگاه ندارد و کاملا به کاربر بستگی دارد. مناسبترین مقدار هارد برای کاربران خانگی 500GB (500گیگا بایت)  و بهترین مقدار 1TB(1ترا بایت)  میباشد.
 • SSD : مانند هارد یک حافظه ذخیره سازی است. این حافظه ذخیره سازی بسیار سرعت بالایی دارد ولی سخت افزار بسیار گران قیمتی هست. داشتن آن بر روی یک لپ تاپ، بسیار به سرعت اجرای نرم افزارها کمک میکند ولی نبود آن خللی هم بوجود نمی آورد.

حسابداری و ترید ارزدیجیتال و بورس

اگر شما فعال در زمینه بورس و ترید هستید یا به عنوان حسابدار، به یک سیستم حسابداری در فروشگاه یا کارگاه نیاز دارید؛ اولویت شما سرعت اجرای برنامه و مرورگر اینترنت هست.

اگر این رده کاربران دستگاه مناسب تهیه کنند، مطمئنا چندین سال نیاز به تغییر دستگاه نخواهید داشت. زیرا آپدیت نرم افزارهای حسابداری بیشتر برای رفع مشکلات و افزودن امکانات جدید به همان نرم افزار نصب شده است. فعالان حوزه بورس هم بیشتر با مرورگر سر و کار دارند و معدود برنامه های موجود تحلیل داده نیز سخت افزار بالای نیاز ندارند.

 

 • CPU : پردازنده مورد نیاز برای این رده کاربری حداقل Pentium است و intel Core i3 یا AMD Ryzen 3 نیز گزینه های مناسب تری میباشد. داشتن CPU های بالاتر از نوع core i7 , i5 واقعا کمک چندانی به شما نمی کند. اگر نیاز به اطلاعات بیشتری راجع به انواع CPU اینتل دارید می توانید به این مقاله مراجعه کنید.

شاید برایتان جالب باشد که بدانید Core i7  از Core i5 در مجموع فقط 5 تا 7 درصد قویتر است و به همینطور Core i5 از Core i3 هم 5 تا 7 درصد قویتر است .البته با در نظر گرفتن اینکه هر دو از یک نسل CPU  باشند.

لینک مقایسه intel Coe i3 1005G1 و intel Core i5 1035G1

 • VGA : کارت گرافیک مورد نیاز این رده کاربری در حد همان کارت گرافیک On Board یا یکپارچه موجود در خود CPU است. زیرا نرم افزارهای اجرایی این رده کاربری نیاز به کارت گرافیک مجزا ندارند.
 • RAM : RAM یا همان حافظه موقت جزو اساسی ترین سخت افزار هایی است که این رده کاربری باید به آن توجه نمایند. زیرا مرورگر بیشترین مصرف RAM را دارد، مخصوصا مرورگر گوگل کروم زمانیکه چند صفحه را همزمان باز نموده اید. مناسبترین مقدار RAM مورد نیاز این نوع کاربری حداقل 8GB (8گیگابایت) و بهترین مقدار 12GB (12گیگابایت) است.
 • HDD : هارد یا همان حافظه ذخیره سازی هم کاملا بستگی به سلیقه کاربر دارد و مقدار آن در سرعت دستگاه بی تاثیر است.
 • SSD : این نوع حافظه ذخیره سازی برخلاف HDD کاملا تاثیر بر سرعت دستگاه شما دارد. مخصوصا برای فعالان حوزه ارز دیجیتال و بورس. زیرا در این حوزه حتی ثانیه ها نیز تاثیرگذارند. SSD باعث اجرای نرم افزار ها با سرعت هرچه بیشتر میشود. تقریبا سرعتی نزدیک به 7 برابر سرعت HDD را دارد. حتی داشتن مقدار کمی SSD جهت نصب ویندوز بر روی آن واقعا تاثیرگذار است. حداقل SSD موجود در لپ تاپ ها 128GB (128گیگابایت) است.

یادآوری: مقدار SSD تاثیری در سرعت لپ تاپ ندارد ولی وجود یا عدم وجود SSD تاثیر در سرعت دارد.


برنامه نویسان و رشته مهندسی مبتنی بر محاسبات ریاضی

لپ تاپ برنامه نویسی

 

مهندسان برنامه نویسی و مهندسان رشته های ریاضی که محوریت برنامه های اجرائی آن ها محاسبات است باید بر روی CPU بیش

تر از سایر قطعات تمرکز کنند. زبان های مختلف برنامه نویسی و برنامه هائی مانند متلب بیشتر CPU محور هستند. به همین جهت اولویت اول CPU بعد RAM باید باشد.

 

 • CPU : پردازنده مناسب این رده از کاربران از نوع intel Core i5 و یا AMD Ryzen 5 می باشد و بهترین پردازنده intel Core i7  یا AMD Ryzen 7  است. این کاربران نیاز به پردازنده از سری H ندارند و همان پردازنده های سری U تمام نیازهای آنها را برآورده میکند.

نکته : باید به نسل پردازنده هم توجه داشته باشید. نباید CPU انتخابی شما از نسل های قدیمی باشد. زیرا نرم افزار های جدید با CPU هائی با معماری جدید سازگاری بیشتری دارند.

 • VGA : کارت گرافیک جزو نیازهای یک برنامه نویس یا مهندس رشته ریاضیات نیست. ولی سیاست شرکت ها اینگونه است که اکثر تولیدات خود با CPU های ذکر شده را با کارت گرافیک مجزا همراه میسازند. کارت گرافیک موجود در این سری لپ تاپ ها بیشتر 2GB (2گیگابایت VRAM) میباشد. این مقدار برای انجام کارهای گرافیکی در حد متوسط کافیست.
 • RAM : همانطور که گفته شد بعد از پردازنده RAM بیشترین نقش را در لپ تاپ های مهندسی بازی میکند. در حال حاضر حداقل مقدار RAM برای اجرای نرم افزار های مهندسی باید 8GB باشد. مقدار مناسب آن نیز 12GB میباشد. مقدار ایده آل برای این کاربران 16GB میباشد.
 • HDD : فضای ذخیره سازی از اولویتهای سخت فزاری محسوب نمی شود. ولی بسته به نیاز کاربر شاید اولویت محسوب شود. حداقل HDD موجود در لپ تاپ های امروزی 1TB (1 ترابایت) میباشد.
 • SSD : این نوع حافظه ذخیره سازی از بایدها یک مهندس یا برنامه نویس نیست یعنی نبود آن کار آنها را مختل نمکند. ولی وجود آن حتی در مقدار حجم کم، کمک بسیار شایانی در بهبود سرعت اجرا نرم افزار در دستگاه میکند. پس توصیه میشود دستگاهی انتخاب کنید که حداقل 128G(128 گیگابایت) SSD داشته باشد یا لااقل درگاه برای افزودن SSD داشته باشد که در صورت نیاز آن را به دستگاه بیافزائید.

بازی

شاید شما هم جزو آن دسته از کاربرانی هستید که به بازی علاقمند هستند و کنار کارهای معمول به انجام بازیهای کامپیوتری می پردازند. اغلب کاربران تصور میکنند که CPU اصلی ترین قطعه در اجرای بازیها می باشد و هرچه CPU قویتر باشد بازی روانتر اجرا می شود. ولی درواقع کارت گرافیک در اجرای بازی نقش محوری دارد و CPU و RAM بعد کارت گرافیک نقش در اجرای بازی دارند.

 

 • CPU : همانطور که گفته شد پردازنده بعد از کارت گرافیک اولویت دارد. برای اجرای بعضی از بازیها CPU های Core i3 نیز کافیست ولی شرکتهای تولید کننده لپ تاپ در سری گیمینگ خود حداقل CPUای که استفاده میکنند از نوع intel Core i5 و یا AMD Ryzen 5 هستند. بیشتر نیز از intel Core i7 و AMD Ryzen 7 و یا Ryzen 9 استفاده میکنند. تمام پردازنده هم از سری H هستند. یکی از دلایل این سیاست در تولید این است که دستگاهای گیمینگ فقط مخصوص یک رده کابری نباشد و گرافسیت ها نیز بتوانند از این نوع دستکاه ها بهره ببرند.
 • VGA : کارت گرافیک اصلی ترین قطعه در انجام بازی محسوب میشود. اجرای درست تمام افکت ها و تصاویر مربوط به توانائی کارت گرافیک است. بخاطر همین حداقل کارت گرافیک در لپ تاپ های گیمینگ امروزه 4GB (4گیگابایتVRAM )میباشد. اکثر کارت گرافیک های 4GB موجود در لپ تاپ در حال حاضر از نوع GTX 1050 ,GTX 1650 , GTX 1650Ti میباشد. نوع و مقدار حافظه گرافیکی در برخی از دستگاه ها 6GB GTX یا RTX 6GB  بوده و در برخی دیگر RTX 8GB میباشد.

نکته : بیشتر برندهای موجود در بازار ایران از کارت گرافیکهای تولید NVidia استفاده میکنند. ولی برندهائی نیز هستند از کارت گرافیک های تولید AMD از سری Radeon استفاده میکنند.

 • RAM : RAM نیز مانند CPU از اولویتهای یک گیمر محسوب میشود. حداقل RAM مورد نیاز 8GB (8گیگابایت) و مناسبترین مقدار هم 16GB (16گیگابایت) میباشد.
 • HDD : از آنجایی که حجم بازی های جدید بسیار بالا هستند پس مقدار هارد هم باید متناسب با این نسل از بازیها باشد. حداقل فضای ذخیره سازی 500GB (500گیگابایت) و مناسبترین آن 1TB (1 ترابایت) است.
 • SSD : این سخت افزار بخودی خود نقشی در اجرای بازی ندارد ولی وجود آن میتواند کمک به سرعت اجرای بازی کند. با احتساب حجم ویندوز و نرم فزارهای عمومی و حجم بازی ها حداقل SSD میتواند 256GB باشد.

مدیریتی

اگر شما جزو مدیران، وکلا، پزشکان هستید یا شغل شما ایجاب میکند که همواره یک لپتاپ همراه داشته باشید بهترین انتخاب برای شما یک دستگاه مدیریتی است. لپ تاپ های مدیریتی جزو دستگاه های لوکس و زیبا و در عین حال قوی محسوب میشوند. کاربرانی که بیشترین استفاده از لپ تاپ را دارند و همیشه به یک لپ تاپ همراه نیاز دارند جزو این رده محسوب میشوند. این سری از کاربران نیاز به سخت افزار قوی مانند گیمرها و گرافیست ها ندارند. اولویت این کاربران مدت نگهداری شارژ بالا و همینطور سبکی و مقاومت بالای بدنه است. مقاومت بدنه و سبکی از این جهت حائز اهمیت است که کاربر همواره دستگاه را همراه خود حمل میکند و احتمال آسیب رسیدن فیزیکی به دستگاه بالاست.

 

 • CPU : پردازنده این سری از دستگاه ها بیشتر از سری U میباشد و این سری پردازنده ها بسیار کم مصرف هستند و گرمای کمی تولید میکنند. حداقل پردازنده های بکار رفته در لپ تاپ های مدیریتی از نوع intel Core i5 یا AMD Ryzen 5 میباشد و حداکثر هم از نوع intel Core i7 یا AMD Ryzen 7  میباشند.
 • VGA : با وجود اینکه این رده کاربری نیازی به کارت گرافیکی بالا ندارند ولی با این وجود بسیاری از این سری دستگاه ها دارای کارت گرافیک 2GB (2گیگابایتVRAM) هستند.
 • RAM : حافظه RAM رابطه مستقیم با CPU دارد. مقدار و نوع آن در گرو پشتیبانی کردن یا نکردن CPU است. از این رو حداکثر RAM موجود در این دستگاه ها 16GB (16گیگابایت) است ولی برای انجام کارهای معمول 8GB(8گیابایت) RAM نیز کافیست.

نکته : بخاطر نوع طراحی و باریکی لپ تاپ های مدیریتی RAM های استفاده شده در این سری لپ تاپ ها از نوع LPDDR3 یا LPDDR4 هستند. این نوع RAM ها از نوع RAMهای بکار رفته در تلفن های همراه است و روی برد لحیم میشوند. از اینرو امکان ارتقا ندارد، بخاطر این موضوع بیشتر کاربران ترجیح میدهند دستگاهی با حداکثر مقدار RAM را تهیه کنند.

 • HDD : دستگاه های مدیریتی و باریک هارد یا همان HDD ندارند. دلیل اصلی این موضوع باریکی دستگاه ومیزان مصرف برق هارد و نویز و گرمای هارد است.
 • SSD : لپ تاپ های سری مدیریتی برای ذخیره سازی از SSD بهره میبرند. مقدار SSDهای موجود در لپ تاپ های مدیرینی 500GB (500گیگابایت) یا 1TB (1ترابایت) است.

لپ تاپ گرافیکی

پردازشهای گرافیکی و طراحی و رندر

و در آخر میرسیم به پردازشهای گرافیکی و رندر و ادیت فیلم بصورت حرفه ای. بطور کلی به این رده کاربری ورک استیشن (WorkStation) نیز میگویند. فعالان این حوزه نیاز به سخت افزار قوی از هر نوع دارند و در یک کلام حداکثرها را نیاز دارند. هم نوع پردازنده هم کارت گرافیک و هم RAM باید با نرم افزار مورد استفاده همخوانی داشته باشد.

بطور مثال برای اجرای افترافکت 2020 بصورت حرفه ای نیاز 32 گیگ RAM و حداقل کارت گرافیک هم باید 6 گیگ حافظه داشته باشد.

 

 • CPU : پردازنده های دستگاه های مورد مصرف این رده باید از سری H باشد. زیرا این سری از پردازنده ها تعداد هسته و کش بیشتر و شروع فرکانس بالاتر نسب به سری U دارند. حداقل پردازنده باید از نوع intel Core i7 و یا AMD Ryzen 7 باشد. مناسبترین آن هم میتواند از نوع intel Core i9  و یا AMD Ryzen 9 باشد.
 • VGA : کارت های گرافیکی مورد نیاز این رده از کاربران از نوع RTX هستند. حداقل این نوع گرافیک 6GB و حداکثر آن در حال حاضر 8GB میباشد. کارت گرافیک در طراحی و رندر تصاویر و سه بعدی سازی نقش پر رنگی دارد.

البته دستگاه های هم با کارت گرافیک از نوع Quadro  وجود دارند که از نوع RTX قویتر هستند ولی به خاطر قیمت بالای آن تقاضای کمی دارند.

 • RAM : RAM هم مانند دو المان دیگر نقش اساسی در لپ تاپ های ورک استیشن دارد. اکثر دستگاههای این رده کاربری 32GB (32گیگابایت) RAM دارند. این دستگاه ها قابلیت ارتقا تا 48GB (48 گیگابایت) را نیز دارند.
 • HDD : دستگاه های طراحی شده برای این رده کاربری اکثرا HDD ندارند چون یک HDD کنار این سخت افزارهای بالا به مانند پاشنه آشیل محسوب میشود. کندی HDD سرعت دستگاهی با این کیفیت را پایین می آورد.
 • SSD : از آنجائی که در این لپ تاپ ها HDD استفاده نمیشود ، برای فضای ذخیره سازی از SDD استفاده میشود. ازعمده مزایای SSD میتوان به سرعت بالا، حجم فیزیکی کم، بدسکتور نشدن و مصرف برق کم آن اشاره کرد.

کنار همه این سخت افزار ها وجود یک مانیتور با کیفیت نیز الزامی هست.