نتیجه جستجوی برای ... نتایج بیشتر
  دسته‌بندی‌های داغ
   آی تی هوم / اخبار آی تی / مقایسه اینتل و AMD، بهترینِ بازار

   مقایسه اینتل و AMD، بهترینِ بازار

   نویسنده: جواد حسنخانی
   331 بازدید 4 دقیقه

   تنها دو شرکت آمریکایی پردازنده‌های رایانه را تولید می‌کنند؛ برنده جنگ اینتل و AMD چه کسی خواهد بود؟

   اینتل و AMD هم تعداد هسته‌ پردازنده را افزایش می‌دهند.

   با معرفی هر نسل از پردازنده‌های اینتل و AMD مرزهای فناوری جا به جا می‌شود؛ بهترین مهندسان دنیا مشغول کارند! اینتل با پردازنده‌های نسل ۱۳ تاج پادشاهی را روی سر خود گذاشته است. شرکت AMD با قدم‌های بزرگ خود در پردازنده‌های رایزن سری ۷۰۰۰ تیم آبی را دنبال می‌کند. هسته‌ها و حافظه کش بیش‌تر در کنار کاهش ابعاد ترانزیستورها چه تاثیری در عملکرد مغز رایانه دارد؟ با آی تی هوم همراه باشید.

   مقایسه تخصصی اینتل و AMD

   شباهت‌ها و تفاوت‌ها، پردازنده آبی و قرمز

   تا گذشته‌ای نه چندان دور پیشرفت پردازنده‌های اینتل اهمیت زیادی نداشت، چراکه این شرکت همیشه و در هر حال اول بود. از سال ۲۰۱۷ و معرفی معماری ذن (Zen) بازی برای اینتل سخت شد، AMD جنگی را شروع کرد که سابقه نداشت؛ از سال ۲۰۱۷ پیشرفت پردازنده‌های رایانه شدت گرفت.

   شباهت‌ها

   • با هر دو پردازنده می‌توانید از سیستم عامل ویندوز استفاده کنید.
   • با هر دو پردازنده می‌توانید نرم افزارها و بازی‌های مورد علاقه خود را اجرا کنید.
   • هر دو به به اندازه کاری که انجام می‌دهند، گرما تولید کرده و به سیستم خنک کننده نیاز دارند.
   • تا زمانی که تنظیمات ویندوز را باز نکنید، تشخیص تفاوت دو رایانه با پردازنده‌های اینتل و AMD غیر ممکن است.

   تفاوت‌ها

   • از نظر قیمت و عملکرد با یکدیگر تفاوت دارند؛ جنگ واقعی اینجاست!
   مقایسه-intelوAMD

   مقایسه تخصصی اینتل و AMD

   پردازنده رایانه شاید به اندازه مغز انسان پیچیده نباشد، اما پیچیدگی‌های مخصوص به خود را دارد. برای بررسی کامل پردازنده‌های اینتل و AMD باید آن‌ها را از جهات مختلف زیر ذره‌بین قرار دهیم.

   کدام پردازنده برای بازی بهتر است؟

   انتخاب بهترین پردازنده برای بازی ساده نیست، قوی‌ترین پردازنده بازار توسط شرکت اینتل ساخته می‌شود اما AMD را دست کم نگیرید. امروز در دی ماه ۱۴۰۱ که این مقاله را می‌خوانید، پردازنده Core i9 مدل ۱۳۹۰۰K قدرت بی رقیب را در اختیار شما قرار می‌دهد؛ رقیب مستقیم جنگجوی اینتل نیز رایزن ۹ مدل ۷۹۵۰X به حساب می‌آید.

   عملکرد نزدیک با نصف قیمت

   اما بهترین پردازنده برای اجرای بازی‌های روز دنیا، پردازنده ۸ هسته‌ای رایزن ۷ مدل ۵۹۰۰X3D است. این تراشه برای اجرای بازی‌ها بهینه سازی شده و به همین دلیل عملکرد آن در اجرای بازی‌ها به پردازنده اینتل Core i9 مدل ۱۳۹۰۰K با آن همه قدرت نزدیک است.

   در نهایت باید بدانید که قیمت پردازنده AMD تنها ۳۸۰ دلار بوده و ۲۷۰ دلار از هیولای اینتل ارزان‌تر است. آیا اندکی قدرت بیش‌تر ارزش پرداخت ۲۷۰ دلار بیش‌تر را دارد؟ فراموش نکنید که تمام پردازنده‌های AMD برای بازی ساخته نشده‌اند.

   کدام پردازنده برای تولید و ویرایش محتوا بهتر است؟

   کدام پردازنده برای تولید و ویرایش محتوا بهتر است؟

   قوی‌ترین همیشه بهترین است اما  باید قیمت را در نظر بگیرید. برای پیدا کردن نقطه تعادل بین قیمت و عملکرد به کاری که با رایانه انجام می‌دهید، توجه می‌کنیم. برای ویرایش و تولید محتوا میان رده‌های اینتل خودنمایی می‌‌کنند، پردازنده ایتنل Core i5 مدل ۱۳۶۰۰K با قیمت ۳۱۰ دلار هر کاری را بدون مکث برای شما انجام می‌دهد.

   پردازنده اینتل Core i5 مدل ۱۳۶۰۰K هر کدام از نرم افزارهای تولید یا ویرایش محتوای ادوبی را در بهترین حالت اجرا می‌کند. آی تی هوم این پردازنده را برای پروژه‌های متوسط پیشنهاد می‌کند. اگر برای یک استودیوی فیلم سازی به خرید رایانه فکر می‌کنید، با هزینه بیش‌تر یک گزینه قویتر را انتخاب کنید.

   یک میان رده کافی است.

   کدام پردازنده با دمای کم‌تر کار می‌کند؟

   کدام پردازنده با دمای کم‌تر کار می‌کند؟

   سی پی یو رایانه یا هر دستگاه دیگر از برق استفاده می‌کند. پردازنده بخش بزرگی از برق را برای پردازش اطلاعات استفاده کرده و بخشی دیگر از آن به گرما تبدیل می‌شود؛ درست مانند خودروی شما که بنزین را برای حرکت مصرف می‌کند اما بخشی از انرژی بنزین به گرما و دود تبدیل می‌شود.

   گرمای کمتر = صدای کمتر

   ما برای خنک نگه داشتن پردازنده از فن استفاده می‌کنیم، استفاده از فن به شکل خواسته یا ناخواسته باعث ایجاد صدا می‌شود. هرچه به پردازنده فشار بیش‌تری وارد کنید، تراشه گرم‌تر شده و فن با دور بالاتر کار می‌کند. نسل جدید پردازنده‌های AMD بهره وری بالاتری داشته و به لطف فناوری ساخت ۵ نانومتری گرمای کم‌تری به نسبت عملکرد ایجاد می‌کند.

   حداکثر مقدار گرمای تولید شده پردازنده کجا نوشته می‌شود؟

   هر کدام از شرکت‌های سازنده پردازنده یا حتی کارت گرافیک یک عدد را با عنوان TDP منتشر می‌کنند؛ TDP خلاصه عبارت “Thermal Design Power” به معنای توان حرارتی است. برای پیدا کردن این عدد در مورد هر کدام از پردازنده‌های موجود در بازار، گوگل بهترین دوست شما خواهد بود.

   برای جستجو در گوگل، مدل کامل پردازنده را نوشته و در انتهای آن عبارت “TDP” را اضافه کنید؛ احتمالا در یکی از چند لینک اول مقدار TDP را پیدا می‌کنید. هرچه مقدار TDP تراشه بیش‌تر باشد، گرمای بیش‌تری ایجاد شده و باید برای خنک کردن آن بیش‌تر تلاش کنیم.

   قدرت نهایی یک رایانه را پردازنده آن مشخص نمی‌کند

   احتمالا ضرب المثل قدیمی را شنیده باشید که می‌گوید: قدرت زنجیر به اندازه ضعیف‌ترین حلقه آن است؛ اگر یکی از حلقه‌های زنجیر پاره شود، اهمیتی ندارد که حلقه دیگر چه مقدار قدرتمند بوده است. انتخاب بهترین پردازنده شروع پیکربندی رایانه به حساب می‌آید و شما باید به حافظه رم و دیگر قطعات نیز توجه کنید.

   اگر تمام بودجه خود را برای خرید یک پردازنده قدرتمند هزینه کرده و دیگر قطعات رایانه ضعیف باشد، قطعا نتیجه مناسبی دریافت نمی‌کنید. در خصوص لپ تاپ شرایط کمی بهتر است، شرکت‌های سازنده در زمان انتخاب یک پیکربندی تمام موارد را در نظر می‌گیرند. برای خرید لپ تاپ شما باید نیاز خود را مشخص کنید تا کارشناسان آی تی هوم بهترین ترکیب را به شما معرفی کنند.

   تمام بودجه خود را برای خرید پردازنده هزینه نکنید.

   مقایسه معماری رپتورلِیک و رایزن ۷۰۰۰

   حالا بخش تخصصی مقایسه را آغاز می‌کنیم، پردازنده اینتل و AMD را در جزئیات رو در روی یکدیگر قرار می‌دهیم. کدام فناوری‌ها در تولیدات اینتل و AMD به کار گرفته شده است؟ هر فناوری تاثیر قابل توجهی در تجربه کاربری شما خواهد داشت. در اولین قدم یک جدول از اطلاعات دو معماری را پیش روی شما قرار می‌دهیم.

   اینتل رپتورلیک AMD ذن ۴ رایزن ۷۰۰۰
   فناوری ساخت فناوری ۷ نانومتری اینتلفناوری ۵ نانومتری TSMC
   تعداد هستهتا ۸ هسته قدرتمند
   تا ۱۶ هسته کم مصرف 
   تا ۱۶ هسته 
   تعداد هسته مجازیتا ۳۲ هسته تا ۳۲ هسته
   بالاترین سرعت کلاک۵.۸ گیگاهرتز۵.۷ گیگاهرتز
   TDP – PBP / MTP۱۲۵W / 252W۱۷۰W / 230W
   حافظه رم استاندارد DDR4 تا ۳۲۰۰ مگاهرتز
   استاندارد DDR5 تا ۵۶۰۰ مگاهرتز
   استاندارد DDR5 تا ۵۲۰۰ مگاهرتز
   از DDR4 پشتیبانی نمی‌شود
   درگاه PCIeاستاندارد PCIe 5.0 x16
   استاندارد PCIe 4.0 x4 برای SSD
   استاندارد PCIe 5.0 با ۲۴ لاین
   کارت گرافیک یکپارچهاینتل UHD 770RDNA 2 iGPU

   اینتل و AMD با قدرت به سمت استفاده از درگاه PCIe 5.0 حرکت کردند؛ درگاه جدید PCIe اوج سرعت را به دست شما می‌رساند. در کنار درگاه PCIe 5.0، استاندارد حافظه رم DDR5 پازل را کامل می‌کند. درگاه DDR5 یک استاندارد گران قیمت به حساب می‌آید؛ مادربرد و حافظه رم با استاندارد DDR5 قیمت بسیار بیش‌تری از استاندارد DDR4 دارد.

   شباهت‌ها و تفاوت‌ها، پردازنده آبی و قرمز

   در زمینه استاندارد حافظه رم، اینتل دست شما را باز گذاشته و می‌توانید از حافظه رم DDR4 نیز استفاده کنید. اما AMD شما را به استفاده از حافظه DDR5 محدود می‌کند. یکی دیگر از زمینه‌های رقابت دو شرکت سازنده سی پی یو، قابلیت اورکلاک است. با پرداخت هزینه بیش‌تر برای خرید مادربرد سری Z و پردازنده‌های اینتل مناسب اورکلاک یک ارتقای قابل توجه را به دست می‌آورید. متاسفانه عملکرد AMD در زمینه اورکلاک از اینتل عقب می‌ماند.

   مقایسه قیمت رایزن ۷۰۰۰/۵۰۰۰ و نسل سیزدهم/دوازدهم اینتل

   پردازنده‌های AMD همیشه به قیمت ارزان‌تر مشهور بودند، آیا هم‌چنان سی پی یو‌های تیم قرمز ارزان‌تر است؟ در زمان معرفی خیر اما با گذشت تنها چند ماه، AMD قیمت‌ها را به مقدار قابل توجهی شکسته و وارد رقابت می‌شود. از طرفی در دنیای فناوری روزها و ساعت‌ها اهمیت بالایی دارند، آیا برای ارزان‌تر شدن یک تراشه صبر می‌کنید؟

   سری پردازنده اینتلAMD
   تریدریپر/زنوندلار ۹۴۹ – ۴,۴۹۹دلار ۲,۳۹۹ – ۶,۴۹۹ 
   رایزن ۹ / Core i9دلار ۵۳۸ – ۵۸۹دلار ۵۴۹ – ۶۹۹ 
   رایزن ۷ / Core i7دلار ۲۹۸ – ۴۰۸دلار ۲۹۹ – ۴۴۹
   رایزن ۵ / Core i5دلار ۲۵۷ – ۳۱۹دلار ۱۲۹ – ۲۹۹
   رایزن ۳ / Core i3دلار ۹۷۷ – ۱۵۴ دلار ۹۵ – ۱۲۰

   مشخصات دقیق پرچمداران اینتل و AMD

   یکی از جذاب‌ترین بخش‌ها در هر مقایسه، مقایسه‌ی پرچمداران است. اینتل و AMD در آخرین نسل از پردازنده‌های خود پیشرفت زیادی داشته‌اند. یکی از میان رده‌های نسل سیزدهم اینتل به راحتی پرچمداران نسل یازدهم را در هم می‌کوبد، با دانستن این نکته به جدول زیر نگاه کنید.

   مدل پردازندهقیمت به دلارتعداد هستهسرعت کلاک حافظه کش TDP – PBP / MTPحافظه رم
   Core i9-13900K / KF$۵۸۹ (K) – $564 (KF)۲۴ / ۳۲ (۸+۱۶)۳.۰ / ۵.۸۶۸MB (32+36)۱۲۵W / 253WDDR4-3200 / DDR5-5600
   Ryzen 9 7950X$۶۹۹۱۶ / ۳۲۴.۵ / ۵.۷۸۰MB (16+64)۱۷۰W / 230WDDR5-5200
   Ryzen 9 7900X$۵۴۹۲۴-Dec۴.۷ / ۵.۶۷۶MB (12+64)۱۷۰W / 230WDDR5-5200
   Ryzen 7 5800X3D$۴۴۹۱۶-Aug۳.۴ / ۴.۵۹۶MB۱۰۵WDDR4-3200
   Core i7-13700K / KF$۴۰۹ (K) – $384 (KF)۱۶ / ۲۴ (۸+۸)۳.۴ / ۵.۴۵۴MB (24+30)۱۲۵W / 253WDDR4-3200 / DDR5-5600
   Ryzen 7 7700X$۳۹۹۱۶-Aug۴.۵ / ۵.۴۴۰MB (8+32)۱۰۵W / 142WDDR5-5200
   Ryzen 5 7600X$۲۹۹۱۲-Jun۴.۷ / ۵.۳۳۸MB (6+32)۱۰۵W / 142WDDR5-5200
   Core i5-13600K / KF$۳۱۹ (K) – $294 (KF)۱۴ / ۲۰ (۶+۸)۳.۵ / ۵.۱۴۴MB (20+24)۱۲۵W / 181WDDR4-3200 / DDR5-5600
   Ryzen 7 5700G (APU)$۲۹۵۱۶-Aug۳.۸ / ۴.۶۳۲MB۶۵WDDR4-3200

   cpu

   مقایسه از نظر کاربری در نرم افزار

   پردازش تک گانه

   پردازنده های اینتل در حالت Single Thread کارایی و سرعت بهتری نسبت به AMD دارند. CPU های اینتل در برنامه های مهندسی و پردازش های تک هسته ای بهتر از AMD عمل می‌کنند.

   single-thread

   لیست برترین CPUها در حالت Single Thread : کلیک کنید

   پردازش چندگانه

   در مقابل پردازنده های AMD در حالت Multi Thread بهتر از اینتل عمل می‌کنند. CPU های AMD برای کارهای گرافیک حرفه ای و بازیهای حرفه ای بهتر از اینتل هستند.

   Multi-thread

   لیست برترین CPUها در حالت Multi Thread : کلیک کنید

   اکثر کنسولهای بازی XBOX و PlayStation از پردازنده های AMD بهره می‌برند.

   توجه : اگر شما یک کاربر حرفه‌ای هستید و با نرم افزار خاصی کار می‌کنید، قبل از هر چیز نسبت به نرم افزار مورد استفاده خود تحقیق کنید. تا متوجه شوید که این نرم افزار، نیاز به پردازش چندگانه دارد و یا پردازش تک گانه صورت می‌پذیزد.

   لیتوگرافی

   مقایسه از نظر معماری و لیتوگرافی

   در مقایسه از نظر معماری و لیتوگرافی AMD نسبت به اینتل پیشتاز است. اینتل در نسل ۱۰ و ۱۱ خود از ترانزیستورهای ۱۰ نانومتری استفاده کرده است و در نسل ۱۲ خود قرار است از ترانزیستورهای ۷ نانو متری استفاده کند.

   در مقابل AMD در سری ۴۰۰۰ و ۵۰۰۰ خود که هم رده نسل ۱۰ و ۱۱ اینتل است از ترانزیستورهای ۷ نانومتری استفاده کرده است و قرار است در سری بعد از ترانزیستورهای ۵ نانومتری بهره ببرد.

   مزایای سایز کوچک ترانزیستور : گرمای کمتر ، مصرف برق کمتر ، مقدار ترانزیستور بیشتر

   گرافیک مجتمع

   مقایسه پردازشگر گرافیکی در اینتل و AMD

   در چند سال گذشته پردازشگر گرافیکی یا همان گرفیک آنبرد بر روی خود CPU تعبیه شده است. اکنون هر دو شرکت دارای CPU هایی هستند که گرافیک مجتمع (گرافیک آنبرد) دارند. در این بخش پردازنده های AMD نسبت به اینتل بهتر هستند . دلیل این برتری این است که AMD خود در بخش تولید کارتهای گرافیکی جزو تولید کنندگان بزرگ است و رقیبی جدی و سر سخت برای NVidia محسوب می‌شود.

   نکته جالب این است که اینتل در هنگام تولید چند مدل از CPUهای نسل ۸ از گرافیک‌های آنبرد AMD استفاده کرده بود . اگر به مشخصات CPU های Core i7 8705 , 8706, 8709 و چند مدل دیگر توجه کنید خواهید دید که بجای گرافیک intel HD گرافیک مجتمع Radeon RX Vega در آن استفاده شده است.

   مقایسه از نظر گارانتی در ایران

   اگر قصد دارید CPU های دسکتاپی تهیه کنید در نظر داشته باشید که اکثر CPUهای اینتل در ایران فاقد گارانتی هستند ولی CPU های AMD همواره دارای گارانتی بوده و هستند.

   مقایسه از نظر فروش دستگاه دست دو

   درصد بالایی از کاربران بدون کوچکترین بررسی و آگاهی نظر موافق نسبت به اینتل دارند . همین امر باعث شده اگر روزی نیاز به فروش دستگاه خود داشتید ، کامپیوتر با CPU اینتل را سریعتر و راحت تر از AMD به فروش برسانید.

   در این مقایسه اگر گفته می‌شود که فلان برند مثلا در پردازشهای برنامه های گرافیکی یا مهندسی عملکرد بهتری دارد به این معنی نیست که دیگری از انجام آن عاجز است. بلکه منظور این است که در مقایسه متناظر اولی به دومی برتری جزئی دارد.

   بنچمارک

   با همه این جمع بندی ها اگر هنوز در انتخاب اینتل یا AMD مردد هستید بهترین راه بنچمارک است. برای هیچ کاربری این امکان وجود ندارد که هر دو پردازنده مورد نظر خود را در انواع برنامه ها تست کند لذا بهترین راه استفاده از سایتهای بنچمارک است.

   این سایتهای رایگان توسط هوش مصنوعی دو سخت افزار یا دو CPU را برای شما انالیز کرده و نتیجه مقایسه را به شما اعلام می‌کند.

   روش بنچمارک کردن در گوگل بسیار ساده است . کافیست نام دو مدل پردازنده را بنویسید و بین آنها کلمه VS را بگذارید.

   مانند: intel i7 10510U VS AMD Ryzen 7 4700U

   بعد از سرچ و جستجوی این عبارت در گوگل بسیاری از سایتهای معتبر بنچمارک نمایش داده می‌شود. از بهترین این سایتها userbenchmark و versus می‌باشد.

   امیدواریم توانسته باشیم که در این مقاله یک روش درست در انتخاب CPU به شما آموخته باشیم. لطفا نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید.

   دیدگاه