AMD یا Intel

در این مقاله می‌خواهیم پیش داوری و برخورد احساسی را کنار بگذاریم و کاملا بی طرف به مقایسه این دو رقیب بپردازیم. بسیاری از کاربران برای دریافت یک جواب برای سوال خود به فروشندگان یا تعمیرکاران مراجعه می‌کنند. متاسفانه در 90 درصد مواقع هم به خاطر عدم شناخت کافی این مشاوران، راهنمایی اشتباه و دور از واقعیت دریافت می‌کنند. پس با ما تا انتهای مقاله همراه باشید تا بتوانید بدون نیاز به کسی خود شما به راحتی برترین را تشخیص دهید.

اگر اطلاع کاملی از CPU و ساختار آن ندارید ابتدا مقاله CPU چیست را مطالعه کنید.

intelیاamd

رقابت بین اینتل و AMD یکی از بزرگترین رقابت های در دنیای فناوری است. تا قبل از سال 2017 این رقایت کاملا یک طرفه به نفع اینتل بود. شرکت AMD پیش از این تاریخ همیشه به عنوان یک تولید کننده پردازنده های رده پایین با قیمت مناسب شناخته می‌شد. عمده ترین ایراد این پردازنده علاوه بر کارایی پایین آن، دمای بسیار بالای آن بود. برای حل این مشکل از فن‌های قوی استفاده می‌شد و این فن‌ها صدا و نویز آزاردهنده ای داشتند. همین مشکلات باعث شد این شرکت تا مرز ورشکستگی پیش برود.

اما به یکباره AMD با تولید و معرفی پردازنده های رایزن(Ryzen) خود ، دنیا را شگفت زده کرد. معماری این نوع پردازنده از سری ZEN بود. این سری رقیب جدی برای پردازنده های Core i اینتل شد. رفته رفته کار به جایی رسید که در لیست پردازنده های بالا رده از تولیدات AMD بود.

لیست پردازنده های رده بالا : کلیک کنید

مقایسه-intelوAMD

مقایسه اینتل و AMD از نظر مشخصات

اکثر کاربران موقع خرید لپ تاپ و یا هر CPU ای برای کامپیوتر، به سه ویژگی بیشتر سایر ویژگیهای CPU اهمیت می‌دهند. این ویژگیها شامل فرکانس ، تعداد هسته ، و مقدار حافظه نهان(کش) می‌شود.

برای درک بهتر این مقایسه 4 پردازنده هم رده را با هم بررسی می‌کنیم.

از سری U : اینتل مدل Core i7 10510U و AMD مدل Ryzen 7 4700U

از سری H : اینتل مدل Core i7 10750H و AMD مدل Ryzen 7 4800H

برای درک بهتر تفاوت بین پردازنده های U و H مقاله‌تشخیص نسل و قدرت پردازنده های Intel را مطالعه کنید.


فرکانس(سرعت کلاک)

در پردازنده های اینتل همیشه مقدار بازه فرکانس و مقدار سرعت کلاک ، بیشتر از AMD میباشد.

Core i7 10750H: فرکانس پایه = 2.6 GHz و فرکانس نهایی = 5.0 GHz

Ryzen 7 4800H: فرکانس پایه = 2.9 GHz و فرکانس نهایی = 4.2 GHz

 

Core i7 10510U: فرکانس پایه = 1.8 GHz و فرکانس نهایی = 4.9 GHz

Ryzen 7 4700U: فرکانس پایه = 2.0 GHz و فرکانس نهایی = 4.1 GHz


کش(حافظه نهان)

در پردازنده های اینتل مقدار حافظه نهان 2 (کش2) کمتر از AMD می‌باشد و در مقابل در بسیاری از پردازنده های سری H حافظه نهان 3 (کش 3) در CPUهای اینتل بیشتر از AMD هست.

Core i7 10750H: کش 3 = 12MB

Ryzen AMD 4800H: کش 3 = 8MB

 

Core i7 10510U: کش 2 = 1 MB – کش 3 = 8MB

Ryzen 7 4700U: کش 2 = 4 MB – کش 3 : 8MB


تعداد هسته

در مقایسه تعداد هسته ها باید گفت بین دو CPU هم رده بیشتر مواقع تعداد هسته های CPU های AMD بیشتر از هسته های اینتل است.

Core i7 10750H هسته واقعی: 6

Ryzen 7 4800H هسته واقعی: 8

 

Core i7 10510U هسته واقعی: 4

Ryzen 7 4700U هسته واقعی: 8

 

شاید اکثر کاربران وقتی به مقدار کش و فرکانس توجه می‌کنند به این نتیجه برسند که اینتل برتری نسبی به AMD دارد. باید گفت که هیچ یک از این سه مشخصه معیار مناسبی برای انتخاب برترین نیست. دلیل این موضوع این است که هر یک از این دو شرکت ساختار و معماری و روش محاسبات خاص خود را دارند . مثلا در حال حاضر اینتل لیتوگرافی 10 نانومتری دارد ولی AMD پیشرو است و لیتوگرافی 7 نانومتری دارد.

تنها راه مقایسه بین دو پردازنده استفاده از سایت های محک یا همان بنچمارک است .که در پایان مقاله روش مقایسه را آموزش می‌دهیم.

فقط در یک صورت از این سه ویژگی و اعداد آنها در مقایسه دو پردازنده می‌توان استفاده کرد که هر دو پردازنده از یک برند و از یک سری و از یک معماری باشند.

مانند intel 10750H و intel 10510U .
هر دو از برند اینتل هستند و هر دو از نسل 10 و با معماری و لیتوگرافیکی یکسان

cpu

مقایسه از نظر کاربری در نرم افزار

پردازش تک گانه

پردازنده های اینتل در حالت Single Thread کارایی و سرعت بهتری نسبت به AMD دارند. CPU های اینتل در برنامه های مهندسی و پردازش های تک هسته ای بهتر از AMD عمل می‌کنند.

single-thread

لیست برترین CPUها در حالت Single Thread : کلیک کنید

پردازش چندگانه

در مقابل پردازنده های AMD در حالت Multi Thread بهتر از اینتل عمل می‌کنند. CPU های AMD برای کارهای گرافیک حرفه ای و بازیهای حرفه ای بهتر از اینتل هستند.

Multi-thread

لیست برترین CPUها در حالت Multi Thread : کلیک کنید

اکثر کنسولهای بازی XBOX و PlayStation از پردازنده های AMD بهره می‌برند.

توجه : اگر شما یک کاربر حرفه‌ای هستید و با نرم افزار خاصی کار می‌کنید، قبل از هر چیز نسبت به نرم افزار مورد استفاده خود تحقیق کنید. تا متوجه شوید که این نرم افزار، نیاز به پردازش چندگانه دارد و یا پردازش تک گانه صورت می‌پذیزد.

 مقایسه از نظر قیمت

همواره قیمت CPU های AMD از اینتل هم رده خود پایین تر بوده و هست.

لیتوگرافی

مقایسه از نظر معماری و لیتوگرافی

در مقایسه از نظر معماری و لیتوگرافی AMD نسبت به اینتل پیشتاز است. اینتل در نسل 10 و 11 خود از ترانزیستورهای 10 نانومتری استفاده کرده است و در نسل 12 خود قرار است از ترانزیستورهای 7 نانو متری استفاده کند.

در مقابل AMD در سری 4000 و 5000 خود که هم رده نسل 10 و 11 اینتل است از ترانزیستورهای 7 نانومتری استفاده کرده است و قرار است در سری بعد از ترانزیستورهای 5 نانومتری بهره ببرد.

مزایای سایز کوچک ترانزیستور : گرمای کمتر ، مصرف برق کمتر ، مقدار ترانزیستور بیشتر

گرافیک مجتمع

مقایسه پردازشگر گرافیکی در اینتل و AMD

در چند سال گذشته پردازشگر گرافیکی یا همان گرفیک آنبرد بر روی خود CPU تعبیه شده است. اکنون هر دو شرکت دارای CPU هایی هستند که گرافیک مجتمع (گرافیک آنبرد) دارند. در این بخش پردازنده های AMD نسبت به اینتل بهتر هستند . دلیل این برتری این است که AMD خود در بخش تولید کارتهای گرافیکی جزو تولید کنندگان بزرگ است و رقیبی جدی و سر سخت برای NVidia محسوب می‌شود.

نکته جالب این است که اینتل در هنگام تولید چند مدل از CPUهای نسل 8 از گرافیک‌های آنبرد AMD استفاده کرده بود . اگر به مشخصات CPU های Core i7 8705 , 8706, 8709 و چند مدل دیگر توجه کنید خواهید دید که بجای گرافیک intel HD گرافیک مجتمع Radeon RX Vega در آن استفاده شده است.

مقایسه از نظر گارانتی در ایران

اگر قصد دارید CPU های دسکتاپی تهیه کنید در نظر داشته باشید که اکثر CPUهای اینتل در ایران فاقد گارانتی هستند ولی CPU های AMD همواره دارای گارانتی بوده و هستند.

مقایسه از نظر فروش دستگاه دست دو

درصد بالایی از کاربران بدون کوچکترین بررسی و آگاهی نظر موافق نسبت به اینتل دارند . همین امر باعث شده اگر روزی نیاز به فروش دستگاه خود داشتید ، کامپیوتر با CPU اینتل را سریعتر و راحت تر از AMD به فروش برسانید.

 

در این مقایسه اگر گفته می‌شود که فلان برند مثلا در پردازشهای برنامه های گرافیکی یا مهندسی عملکرد بهتری دارد به این معنی نیست که دیگری از انجام آن عاجز است. بلکه منظور این است که در مقایسه متناظر اولی به دومی برتری جزئی دارد.

بنچمارک

با همه این جمع بندی ها اگر هنوز در انتخاب اینتل یا AMD مردد هستید بهترین راه بنچمارک است. برای هیچ کاربری این امکان وجود ندارد که هر دو پردازنده مورد نظر خود را در انواع برنامه ها تست کند لذا بهترین راه استفاده از سایتهای بنچمارک است.

این سایتهای رایگان توسط هوش مصنوعی دو سخت افزار یا دو CPU را برای شما انالیز کرده و نتیجه مقایسه را به شما اعلام می‌کند.

روش بنچمارک کردن در گوگل بسیار ساده است . کافیست نام دو مدل پردازنده را بنویسید و بین آنها کلمه VS را بگذارید.

مانند: intel i7 10510U VS AMD Ryzen 7 4700U

بعد از سرچ و جستجوی این عبارت در گوگل بسیاری از سایتهای معتبر بنچمارک نمایش داده می‌شود. از بهترین این سایتها userbenchmark و versus می‌باشد.

امیدواریم توانسته باشیم که در این مقاله یک روش درست در انتخاب CPU به شما آموخته باشیم. لطفا نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید.