int(15873)
021-58426 مشاوره رایگان
آی تی هوم / آموزشی / تاییدیه پنتون چیست و در مدل های جدید ایسوس چه کاربردی دارد؟

تاییدیه پنتون چیست و در مدل های جدید ایسوس چه کاربردی دارد؟

نویسنده: سوگل مختاری
131 بازدید 4 دقیقه

تاییدیه پنتون در انتخاب لپ تاپ

تفاوت رنگ ها در سیستم به چه علتی، ممکن است رخ دهد؟

قبل از هرچیزی به این نکته اشاره کنیم که تفاوت رنگ در سیستم به چه علتی ممکن است رخ دهد. باید این موضوع را بدانید که این تفاوت رنگ تنها به سیستم مربوط نمی شود و ممکن است در مرحله چاپ نیز رخ دهد.

  • اصولا رنگ از نرم افزاری به نرم افزار دیگر متفاوت است. برای مثال نمایش CMYK در محیط نرم افزارCorellDRAW با نمایش آن در Photoshop متفاوت است.
  • رنگ از یک مانیتور به مانیتور دیگر متفاوت است.
  • رنگ در مانیتور با رنگ چاپ شده توسط چاپگرها متفاوت است.
  • رنگ از یک چاپگر به چاپگر دیگر متفاوت است.
  • رنگ در چاپ افست با رنگ روی صفحه مانیتور و چاپگر دیجیتال متفاوت است.

تاریخچه شرکت پنتون

پنتون که به انگلیسی pantone نوشته می شود، شرکتی واقع در شهر کارلاستادت است که در ایالت نیوجرسی آمریکا قرار گرفته است. این شهر به دلیل سامانه رنگ پنتون (pms) که فضایی رنگی و اختصاصی است و در صنایع مختلف به ویژه چاپ استفاده می شود، شناخته شده است.

از این سامانه گاهی اوقات نیز در تولید رنگ، قماش، پارچه و پلاستیک نیز استفاده می شود.در سال ۱۹۶۳ توسط آقای لورنس هربرت فارغ التحصیل رشته شیمی دانشگاه هوفسترا، شرکت m&j levine را از لوین خریداری کرد و به نام موسسه پنتون ثبت کرد. کلمه ی پنتون در واقع به معنی همه رنگ ها می باشد.

سامانه تطبیق رنگ

یکی از کارهای مهم این شرکت ایجاد سامانه جدیدی برای تطبیق درست رنگ‌ها است تا مشکلات مربوط به رنگ دقیق را برای صنایع حساس مانند گرافیک، چاپ، نقاشی، فشن و… حل کند. بنابر این سامانه به هر رنگ عددی اختصاص داده می‌شد؛ تا مردم برای انتخاب دقیق رنگ دچار اشتباه نشوند.

تاییدیه پنتون در انتخاب لپ تاپ

انتخاب رنگ سال توسط شرکت پنتون

شرکت پنتون از سال ۲۰۰۰ میلادی، با مشاوره متخصصان رنگ در جهان رنگ خاصی را به عنوان رنگ سال معرفی می کند. پنتون رنگ آبی روشن را رنگ سال ۲۰۲۲ برای الهام بخش‌ عظیمی برای روحیه انسان و قشنگی استایل انتخاب کرده اند.این رنگ که وری پری نام دارد، رنگی شبیه به رنگ بنفش می باشد که برای امسال ۲۰۲۲ توسط پنتون برای جهانیان انتخاب شده است.

ورود و استفاده کمپانی های تولید کننده لپ تاپ از استاندارد پنتون

در سال ۲۰۲۱ شرکت ایسوس که کمپانی بزرگی در تولید لپ تاپ های گیمینگ در دنیا است از استاندارد پنتون در لپ تاپ های خود استفاده کرد. لپ تاپ ایسوس مدل N7400PC  و لپ تاپ  K3500PH از این تاییدیه پشیبانی می کنند. این دو مدل دارای صفحه نمایش oled می باشند که رنگ های بهتر و واقعی تری به ما نشان می دهند. پس اگر برچسب پنتون را بر روی لپ تاپ خود دیدید به این معناست که از صفحه نمایش با رنگ های واقعی در تولید آن استفاده شده است.

پنتون تحت مالکیت یک کمپانی رنگ سنج به نام X-Rite فعالیت می کند. به این وسیله ۱۹۰۰ طیف رنگی از PMS بررسی می شود و رتبه ی ۱، ۲ و پاس شده با جزییات به صفحه نمایش تعلق می گیرد. به عنوان نکته ی تکمیلی باید بگوییم که PMS ایده آل ترین حالت رنگی برای صفحه های نمایش و یا پرینت است.

تاییدیه پنتون در صفحه نمایش لپ تاپ

پنتون همچنین یک پروفایل برای کالیبره کردن صفحه نمایش در اختیار سازندگان قرار می دهد. بسته به قابلیت های صفحه نمایش، آزمایش D65 برای تشخیص نقطه های سفید و فضاهای رنگی انجام می شود.  گواهینامه ی پنتون مدت هاست که برای دستگاه هایی مثل پرینتر استفاده می شود اما اخیراً تاییدیه ی پنتون برای صفحه نمایش های لپ تاپ و مانیتورها نیز صادر می شود. تاییدیه ی پنتون به مصرف کننده می گوید که نقطه های سفید ایده آل هستند، رنگ خاکستری چقدر خنثی است، نور به چه شکل توزیع می شود و غیره. سیستم کالیبراسیون از اطلاعات استفاده می کند تا صفحه نمایش را با استفاده ای که از آن می شود، هماهنگ کند.

نتیجه گیری 
در سال های قبل کسانی که طراحی و کارهای چاپ انجام می دادند حتما باید از سیستم های کامپیوتری صنعتی و خانگی استفاده میکردند که معمولا مشکلاتی متعددی رو در پیش رو داشتند و هزینه های بالا و غیر مقرون به صرفه، ولی در حال حاضر برای طراحی و چاپ با استفاده از لپ تاپ های وویو بوک جدید این کارها به راحتی انجام می شود و پروژه دلخواه به صورت کاملا دقیق و با رنگ های مورد نظر چاپ می شوند و مشکل و نگرانی متوجه شما نخواهد بود.

 

دیدگاه