int(15873)
021-58426 مشاوره رایگان
آی تی هوم / آموزشی / FPS چیست و چه کاربردی دارد؟

FPS چیست و چه کاربردی دارد؟

نویسنده: سوگل مختاری
115 بازدید 4 دقیقه

برای این که شما بتوانید یک بازی کامپیوتری را اجرا کنید. اصولا دو فاکتور مهم درگیر هستند. اولین مورد داشتن قطعات سخت افزاری مناسب و ایده ال است و دومین مورد این است که تنظیمات در بخش نرم افزار به شکل درست انجام شده باشد. در بین قطعات سخت افزاری کارت گرافیک و پردازنده مهم ترین نقش در اجرای بازی ها را دارند و در بین تنظیمات نرم افزاری نیز fps عملکرد پر رنگی دارد.

اما یک سوال؟ fps اصلا چیست و چه نقشی دارد! در این مقاله قرار است در واقع ما به بررسی همین موضوع بپردازیم. پس اگر شما دوست دارید در مورد . اطلاعاتی داشته باشید تا انتها با ما همراه باشید!

FPS چست؟

اصطلاح FPS به چه معناست؟

تمام فیلم هایی که مشاهده می کنید یا بازی هایی که انجام می دهید از تعداد زیادی عکس تشکیل شده اند، که پشت سر هم نمایش داده می شوند. کلمه ی FPS که در واقع به صورت Frame Per Second نوشته می شود به معنای فریم بر ثانیه است. FPSنشان دهنده این است که تعداد تصاویر نمایش داده شده در یک ثانیه چه میزان یا چقدر است. اگر بخواهیم ساده تر بیان کنیم در واقع اف پی اس مشخص می کند که شما در یک ثانیه چه تعداد فریم را می توانید مشاهده کنید.

در این جا به نکته ای اشاره می کنیم که شاید دانستن آن برای شما جالب باشد، ذهن انسان تنها می تواند ۱۳ عکس را در یک ثانیه مشاهده کند و مفهوم آن را درک کند. اگر این تعداد افزایش یابد، ذهن دیگر قادر به درک آن ها نیست . اما درک تصاویر به صورت فیلم برای او قطعا راحت تر خواهد بود. اگر تصاویر پخش شده در هر ثانیه بیشتر از تعداد ذکر شده باشد، تصویر روان تر به نظر می رسد. برای مثال اگر در زمان اجرای یک بازی FPS آن پایین باشد، شما بازی را با سرعت کمتر و کیفیت پایین تری اجرا خواهید کرد و همچنین با مواردی مانندپرش تصویر رو به رو خواهید شد.

بررسی FPS در نمایشگر لپ تاپ

چطور می توانیم میزان FPS سیستم را متوجه شویم؟

اصولا دانستن این که میزان FPS سیستم چقدر است می تواند برای شما بسیار مفید باشد! برای اطلاع از این موضوع و انجام این کار نرم افزارهایی وجود دارد که می توانید از آن ها استفاده کنید که در ادامه به بررسی و معرفی برخی از این نرم افزارهای می پردازیم.

نرم افزار NVIDIA GetForce Experience

اگر سیستم شما دارای کارت گرافیک NVIDIA باشد. می توانید با استفاده از نرم افزار NVIDIA GetForce Experience  نرخ FPS بازی در سیستم را مشاهده کنید. برای این که بتوانید این کار را انجام دهید باید وارد بخش تنظیمات نرم افزار شوید و از آن گزینه Overlays را انتخاب کنید. پس از آن دکمه Fps Counter و بعد محلی که قصد دارید FPS بازی بر روی نمایشگر را مشخص کنید. حالا بازی مورد نظر را اجرا کنید تا میزان FPS را مشاهده کنید.

نرم افزار  MSI Afterburner

در صورتی که سیستم شما دارای کارت گرافیک NVIDIA نمی باشد، یا اینکه امکان استفاده از نرم افزار NVIDIA GetForce Experience  برای شما وجود ندارد. می توانید از نرم افزار MSI Afterburner برای به دست آوردن اطلاعات لازم در زمینه FPS استفاده کنید. البته این نرم افزار برای گیمرهایی که قصد دارند فرآیند OVERCLOCK انجام دهند به کار می رود اما با استفاده از آن می توانید دیتاهای دیگری در زمینه میزان استفاده از پردازنده و دمای آن، میزان استفاده از کارت گرافیک و دمای آن، درگیری حافظه رم … را مطلع شوید.

نقش FPS چست؟

بهترین درصد FPS در اجرای بازها چقدر است؟

برای این که بتوانید بازی ها را به طور استاندارد اجرا کنید لازم است تا سیستم شما بتواند ۶۰ اف پی اس را اجرا کند. اما بازیکنان حرفه ای این عقیده را دارند که بهترین حالت برای اجرای بازی ها روی ۱۰۰  FPS  است. البته برای برخی از افراد ممکن است این سوال پیش بیاید که آیا می توانند میزان  FPS را افزایش داد یا خیر! که در این مورد باید بگوییم انجام این کار ممکن است!

شما با بالاتر بردن میزان می توانید در بازی ها حرکت سریع تر و به جایی داشته باشید، همچنین می توانید بازی را بهتر ببینید و آن را تحلیل کنید.

 

FPS

 چه تفاوتی بین انواع FPS وجود دارد؟

اگر بخواهیم در مورد انواع FPS صحبت کنیم باید بگوییم در صورتی که FPS کمتر از ۳۰ باشد، لپ تاپ شما برای اجرای بازی مناسب نیست و نمی تواند به صورتی که دوست دارید بازی های مورد علاقه خود را اجرا کنید. چرا که از کیفیت تصاویر کاسته می شود. همانطور که در بالا اشاره کردیم حالت استاندارد برای اجرا بازی ها ۶۰ اف پی اس می باشد. البته میزان بالاتری را می توانید برای اجرای بازی ها انتخاب کنید. اما این حالت کاملا ایده آل است.

 

 نتیجه گیری و سخن آخر….

همانطور که احتمالا تا به اینجای کار متوجه شده اید FPS یکی از موارد تاثیر گذار در اجرای بازی ها است. حالت استاندارد اف پی اس بر روی ۶۰  می باشد اما می توانید حالت بالاتر تا ۱۰۰ را نیز انتخاب کنید. بیشتر گیمرهای حرفه ای و کسانی که به این حوزه علاقمند هستند روی FPS 60  بازی ها را اجرا می کنند.

ایمدواریم که این مطلب برای شما مفید واقع شده باشد.

 

 

 

 

دیدگاه