int(15873)
021-58426 مشاوره رایگان
آی تی هوم / آموزشی / چه مقدار Ram دستگاه خود را می‌توان ارتقا داد؟

چه مقدار Ram دستگاه خود را می‌توان ارتقا داد؟

نویسنده: جواد حسنخانی
269 بازدید 4 دقیقه

آیا میدانید حداکثر ظرفیت RAM کامپیوتر شما چقدر است؟

یکی از راه های افزایش کارایی هر کامپیوتر افزایش ظرفیت RAM آن دستگاه می باشد. ولی سوال اینجاست که آیا می‌شود RAM یک دستگاه را به هر میزان که خواستیم اضافه نمود؟

مسلماً نه. هر کامپیوتر چه رومیزی یا لپ تاپ باشد، حداکثر ظرفیت RAM دارد. این مقدار ظرفیت توسط عوامل مختلفی مانند نوع مادربرد و نوع CPU محدود شده است. بنابراین لازم است قبل از اینکه بخواهیم RAM یک دستگاه را افزایش دهیم، در مورد حداکثر ظرفیت آن اطلاعاتی کسب کنیم.

در این مقاله ، ما ساده ترین راه برای بررسی حداکثر ظرفیت RAM لپ تاپ یا دسکتاپ را به شما آموزش خواهیم داد.

قبل از اقدام به ارتقای RAM دستگاه از نوع Bus و نوع RAM آن اطلاع کامل کسب کنید.

شاید برایتان مفید باشد: تفاوت بین رم DDR و LPDDR در چیست؟

برای اطلاع از حداکثر ظرفیت RAM که توسط دستگاه شما پشتیبانی می‌شود، مراحل زیر را دنبال کنید:

ابتدا کلید Windows + R را همزمان فشار دهید. پنجره Run باز می‌شود. سپس عبارت cmd در جای خالی مقابل کلمه Open: تایپ کنید و Enter را فشار دهید.

حداکثر ظرفیت RAM

بعد از این مرحله پنجره Command Prompt باز می‌شود.

حداکثر ظرفیت RAM

در مقابل خط فرمان عبارت زیر را نوشته یا با کلیک راست کپی و پیست کنید و سپس کلید Enter را فشار دهید.

⇐⇐⇐       wmic memphysical get maxcapacity

حداکثر ظرفیت RAM

در پایان عددی نمایش داده می‌شود که همان حداکثر ظرفیت RAM ای است که توسط دستگاه شما پشتیبانی می‌شود.

حداکثر ظرفیت RAM

این عدد بر حسب KB (کیلوبایت) نمایش داده می‌شود. برای تبدیل این عدد به گیگابایت باید عدد نمایش داده شده را ۲ بار به ۱۰۲۴ تقسیم کنیم. با تقسیم اول عدد به مگابایت تبدیل می‌شود و در تقسیم دوم عدد به گیگابایت تبدیل می‌شود.

۳۳۵۵۴۴۳۲KB ÷ ۱۰۲۴ = ۳۲۷۶۸MB

۳۲۷۶۸MB ÷ ۱۰۲۴ = ۳۲ GB

عدد بدست آمده حداکثر ظرفیت RAM است که کامپیوتر شما می تواند پشتیبانی کند. توصیه می‌شود که بیشتر از مقدار نمایش داده شده   RAM دستگاه را ارتقا ندهید. زیرا مقدار اضافه تر در دستگاه بلا استفاده خواهد بود.

در پایان باید اشاره کرد که ارتقای حجم یا ظرفیت RAM میتواند به ارتقا سرعت دستگاه کمک کند ولی همان اندازه که دانستن ظرفیت RAM دستگاه مهم است دانستن Bus رم نیز به همان اندازه مهم و ضروری است.

اگر بر روی دستگاه خود یک ماژول RAM دارید و قصد افزودن یک ماژول دیگر دارید ، حتما هر دو ماژول Bus برابر داشته باشند. و گرنه نه تنها کارایی سیستم بالا نمی‌رود بلکه از کارایی و سرعت آن کاسته می‌شود.

سعی کردیم در این مقاله نکته ضروری در ارتقای RAM یک کامپیوتر را آموزش دهیم. در صورتی که نیاز به راهنمایی بیشتر داشتید، می‌توانید در قسمت نظرات سوال خود را عنوان کنید تا پاسخگوی آن باشیم.

 

دیدگاه